| BaronVonBavaria a întrebat:

Buna TPU
De ceva vreme am o dilema graiu ardelenesc nu ii tot una cu cel din banat mie asa mi se pare ca ardeleni vorbesc ca si banateni.
Eu zic ca ii tot una si sunt din Timisoara
Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Eu zic, ca difera, dar foarte putin.

2 răspunsuri:
| Minty a răspuns:

Eu sunt din Maramures si cunosc cativa banateni (tot din Timisoara) si ne putem intelege. Dar grai include si accent, care este diferit.Deci nu.nu este acelasi lucru.

| fly a răspuns:

Cu anumite diferente; de ex la satu-mare se folosesc multe cuvinte dialectale, influentate de lb maghiara, cuvinte care se folosesc doar in acea zona; la fel in baia mare etc.In general, da, exista un grai f asemanator intre banateni si ardeleni.ramane de vazut care ardeleni, ca suntem multi:cei din nord, centru, etc.