| Dan a întrebat:

Care este parerea voastra despre neamul nostru romanesc, banateni, ardeleni, olteni, regateni, moldoveni si minoritatile din Romania?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ultimele guverne n-au resusit decat sa ne dezbine pentru a le reusi planul de a supune acest popor fara violenta, ci prin manipulare. Suntem un popor ca oricare altul, dar cu guverne prost alese, cu o lacomie de neintalnit pana acum.
Chiar daca fiecare regiune se crede mai breaza decat cealalta, asta nu inseamna ca suntem diferiti. Avem toti acelasi sange dac...si asta nu se va schimba! Cu totii avem calitati si defecte, oameni de varf si uscaturi.
Guvernul incearca sa ne abata atentia de la lucrurile grave din tara noastra, timp in care toti cei din guvern isi pregatesc o viata fara de griji. Au reusit sa vanda aproape toata tara pe nimic si noi am fost simpli spectatori, fara a scoate un sunet... o tara intreaga! Sunt oameni care n-au somn noaptea din cauza nedreptatilor impotriva Romaniei si a cetatenilor ei, dar sunt singuri si putini. Uitati-va cum vor sa vanda Rosia Montana, cel mai mare zacamant de aur, argint si alte metale rare din Europa, pe nimic...singura noastra zestre de milenii, de o valoare incomensurabila.De ce nu luam atitudine, sa stam de-a curmezisul, sa traga in noi si sa nu-i lasam.Aceasta pentru ca suntem lasi si nu suntem uniti. Ne gandim numai la ziua de maine, la ce mancam, dar la viitorul copiilor nostri cine sa se gandeasca?

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Neamu` lu` Dracu(la)devilNiciodata n-am sa inteleg de ce suntem atat de inteligenti si totusi atat de lenesithinking

mariana
| mariana a răspuns:

Indiferent de zona careia ii apartinem, suntem frati cu totii, cu toate ca unii dintre noi sunt frati vitregi, care ne asupresc si ne tin ca pe "cenusareasa", sa le facem serviciile, iar ei sa ne plateasca doar cu faramituri.
La o tara mandra si frumoasa, pentru care mosii si stramosii nostri au murit, doar pentru ca noi sa fim independenti si suverani in propria noastra tara, imaginea actuala nu este cea dorita, pentru ca sunt destui dintre noi, care o tarasc in noroi si rusine. Ne-au unit stramosii, iar noi ne dezbinam si luptam unii impotriva altora ca dusmanii.
Fiecare zona are si oameni remarcabili, buni, cinstiti si drepti, dar are si destui oameni care, ne fac de rusine neamul, greu incercat de istorie, dar care nu s-a dat batut niciodata. Unde este simtul datoriei, unde este cutezanta, unde este harnicia, istetimea acestui popor?
Cred ca fiecare dintre noi se intreaba, cum de am ajuns aici, dar raspunsul este simplu, a intervenit societatea de consum si atunci fiecare incearca sa-i fie bine doar siesi si nu se mai gandeste si la cel de langa el, nu se mai gandeste la faptul ca, glia strabuna, fara munca ramane in paragina si asa trebuie sa importam alimente, noi care puteam sa dam grau la toata Europa, anterior.
De ce ne lasam incalecati de cativa neaveniti, care incearca experiente traumatizante pe spatele noastre? De ce nu vedem cand vecinul nostru "sare" calul? De ce nu promovam acei oameni care ne-ar face cinste?
De ce ne irosim timpul, fara sa construim ceva ce putem lasa urmasilor?
De ce ne lasam intimidati de "valorile"occidentlui, cand noi avem oameni intr-adevar de valoare, care se retrag in "lumea" lor, pentru a nu resimti rusinea, pentru ceea ce se petrece prin unele locuri?
Intrebari multe ne punem dar sigur e ca, Imnul tarii "desteapta-te romane", ar trebui sa aiba efect si intr-adevar sa ne trezim si noi din inertia, din amorteala care ne-a cuprins de o perioada de timp incoace.
Minoritatile din tara sunt si ele formate, la fel ca si alte natii, din oameni buni si uscaturi. Nu putem generaliza ca unii sunt mai buni si altii mai rai, pentru ca am putea gresi. Suntem cu totii, oameni care nu sunt perfecti ci, doar perfectibili si cred ca, ar trebui sa luptam mai mult, pentru a ne pune in valoarea inteligenta, creativitatea si harnicia. Suntem, in general, un popor credincios, cu frica lui Dumnezeu si totusi unii dintre noi, fac faradelegi, dar acest lucru nu inseamna ca, toti romanii sunt hoti, asa cum ne mai merge "buha" sau ca sunt lenesii pentru ca, acest lucru nu este adevarat.
Cred ca suntem binecuvantati ca, ne-am nascut intr-o tara care are tot ce si-ar dori multe natii si totusi sunt multi care n-au din ce trai si ajungem la versurile... Tara noastra aur poarta, Noi cersim din poarta-n poarta...
De aici se vede ca si anterior mai erau probleme, mai era saracie si totusi am razbit si avem oameni care ne fac cinste, in stiinta, in sport, avem olimpici care aduc prestigiu tarii, dar facem foarte putin pentru a-i sprijini, pentru a-i promova.
Deci, am o parere buna despre marea majoritate a cetatenilor acestei tari, indiferent de etnie, sex, religie, pregatire scolara si profesionala si sunt convinsa ca, avem posibilitati interne de a ne pune pe picioare atat noi, cat si tara de care suntem legati indestructibil, pana ce vom trai.
Felicitari Dan pentru intrebarile cu "miez" pe care le pui si pentru interesul pe care-l ai ca sa faci lumea un picut mai buna.

| User a răspuns:

No, ardealu' is the bestdevil

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Fiecare dintre ei au oameni de treaba dar si uscaturi... Suntem un popor ca oricare altul, doar ca suntem mereu in stare de vegetare, fara a face ceva concret pentru binele tuturor. Cred ca ar fi ideal sa fim uniti, sa ne intelegem, pentru ca traim pe acelasi pamant de mii de ani. Secole de-a randul locuitorii acestei tari au luptat sa fie uniti, unii chiar si-au dat viata pentru aceasta dorinta.
Cand o sa invatam sa ne respectam ideile unul altuia, credintele, dorintele, intimitatea, cand o sa stie mai mult de 50% din populatia tarii ca a fi OM nu e doar un "dat" ci o constructie care trebuie mereu consolidata, cand egoismul nu va fi pe primul loc atunci cand vorbim de "interese comune"...Romanii pot fi altfel, dar nu vor, nu ii intereseaza, nu considera ca e important sa se schimbe.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mult prea egoisti. Bine spunea cel care a zis "unde-i multa minte, prostia nu lipseste".