| AnyAnA99 a întrebat:

Eu as vrea sa intru la un liceu de arte insa nu stiu daca sa merg la Arhitectura si design sau la Arte plastice si decorative....Imi puteti spune cam ce se face la fiecare/pe ce se pune mai mult accent, ca sa imi dau seama? Dau FUNDAwinking pentru cel mai bun raspuns happy

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ai să faci un liceu obișnuit Mate info!
După asta vei urma sau chimia silicaților sau ceva legat de calculatoare, sau medicina!

Dacă termini artele plastice = facultatea de = sau Arhitectura = facultatea de = poți să mori de foame, dacă nu ai comenzi!

Pictura de șevalet este mult prea scumpă, culorile și materialele de pictură, și oamenii nu au bani de așa ceva!

Dacă cunoști bine meserie poți să trăiești din pictură murală sau din vitralii sau din pictură cu lumini, dacă ai comenzi!

Deci cea mai indicată pentru astea ar fi chimia silicaților și dacă nu ai comenzi să predai chimia la școli. Profesorii sunt prost plătiți!
Va trebui să înveți singură chimia culorilor anorganice, utilizabile la pictura murală!
Dacă termini o facultate legată de calculatoare îți vei găsi de muncă ușor, dar va trebui să înveți singură chimia silicaților și a culorilor anorganice utilizabile la pictura murală!

Medicina este cea mai depărtată de artele plastice, dar peste tot pe unde sunt oameni este nevoie și de medici.
Dacă nu cunoști anatomie și anatomie artistică ești zero ca artist plastic.
La facultățile de medicină se cere Anatomie.
Artă murală nu înseamnă ceramică, este o nebunie!
Artă murală înseamnă frescă, pictură pe ziduri, sgraffito, mozaic, etc.
Există și mozaicul cu tasele ceramice, dar asta este numai o mică parte, din ceva foarte mare.
Procesarea computerizată a imaginii, ar trebui să se facă și la facultățile de calculatoare!

CONSERVAREA ŞI RESTAURAREA OPEREI DE ARTA == fără foarte multă chimie și fizică este tâmpenie. De fapt trebuie să cunoști la perfecție spectroscopie
http://ro.wikipedia.org/wiki/Spectroscopie
http://www.scritube.com/stiinta/fizica/Spectroscopie-atomica21492.php
http://www.geocities.ws/ihumel/El_spec_mol.html
http://www.scritube.com/stiinta/chimie/SPECTROSCOPIE-UVViz25557.php
etc
Mai vorbim noi!

| nowar a răspuns:

Deja s-au dat probele big grin

| AnyAnA99 explică:

Stiu, dar eu sunt in a 7-a si le dau anul viitor

| AnyAnA99 explică:

''''''Ai să faci un liceu obișnuit Mate info!
După asta vei urma sau chimia silicaților sau ceva legat de calculatoare, sau medicina!''''MMihai, cine ti-e spus tie ca vreau sa ma duc la mate-info sau sa dau la medicina, sa ma fac chimista laughing? Scuze, dar nu iti inteleg raspunsul.Eu am intrebat ce se face la un liceu de arte, nu de facultate si in plus nu stiu de unde a venit chestia cu chimia silicaților ...Esti sigur ca nu ai vrut sa dai raspunsul la o alta intrebare? Chiar nu inteleg:Facultate de calculatoare? chimia silicaților și a culorilor anorganice, spectroscopie? Unde am spus eu in intrebare asa ceva? Esti pe langa subiect, imi pare rau.Si apropo, de unde sti tu ca nu vreau sa ma fac profesoara?

| andru1 a răspuns:

Pai daca vrei sa te faci arhitect/a te duci la arhitectura si la design doar daca vrei sa te faci designer.
ARTE PLASTICE (cu direcţiile de studiu Pictură, Sculptură, Grafică, Foto, video, procesarea computerizată a imaginii)
ARTĂ MURALĂ (Ceramică)
DESIGN
MODĂ - DESIGN VESTIMENTAR (Design textil)
PEDAGOGIE - ARTE PLASTICE ŞI DECORATIVE
CONSERVAREA ŞI RESTAURAREA OPEREI DE ARTA
ISTORIA SI TEORIA ARTEI (specializare noua, autorizata sa functioneze din 1 octombrie 2008)