| MireeeLa a întrebat:

Pana maine am de facut la Romana sa demonstreza ca intaiul drum este o opera epica in proza va rog sa ma ajutati.Mersi funda+vot pentru cel mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
| AmyClau a răspuns:

Opera literara " Intaiul drum " se subscrie genului epic, intrucat, naratorul isi exprima in mod indirect ideile si sentimentele, prin intermediul ideilor si al actiunilor.
Arhitectura textuala are la baza un subiect sustinut de prezenta instantelor narative : naratorul este omniprezent si omniscient ( heterodiegetic ), povesteste obiectiv la persoana a 3 - a, iar personajul este... ( aici spui tu personajul principal )
"Personajul literar este o fiinta de hartie " ( Roland Barthes ) poti sa pui asta ca Motto!
Sper sa te fi ajutat! kiss

1 răspuns:
| mihainicula a răspuns:

1.nu e scris în versuri
2. sunt folosite figuri de stil