| MireeeLa a întrebat:

Am de facut pentru la scoala mai exact la romana sa demonstram ca amintiri din copilarie partea a 4-a este opera epica in proza va rog daca puteti sa nu luati de pe net ca toti colegi o sa ia de pe net multumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| Ady17Ardelean17 a răspuns:

Prea mult de scris Nu o sa-ti raspunda cineva rapid sad scuze

| Marina150 a răspuns:

(o sa-ti fac o schema )pai prima oara scrii definitai:opera epica este o creatie literara in proza in care gadndurile ideile si sentimentele sunt transmise indirect prin intermediul actiuni si al personajelor
-actiunea care poate fii prezentata pe momentele subiectului
-expozitiunea
-desfasurarea actiunii
-pct culminant
-deznodamantul
-naratorul care poate fi obiectiv(daca vorbeste la persoana a-III-a)sau subiectiv(la persoana I)
-personaje
-elemente spatiale si temporale
-naratiunea principalul mod de expunere care alterneaza cu secvente descriptive/monologate/dialogate
-avand aceste trasaturi(iar aici trebuie sa mentionezi ceea ce ai scris mai sus)opera sau fragmentul apartine genului epic