| MireeeLa a întrebat:

Ce este opera epica in proza?

Răspuns Câştigător
| Smiiiile a răspuns:

Opera epica in proza este opera in care autorul isi transmite sentimentele, gandurile si ideile indirect, prin intermediul actiunii savarsita de personaje.

13 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Genul epic cuprinde acele opere literare în care ideile și sentimentele autorului nu sunt transmise direct, ca în cazul genului liric, ci indirect, prin intermediul acțiunii și al personajelor. Genului epic îi corespunde, ca mod de expunere, narațiunea. Naratiunea poate fi in proza dar si in versuri. In proza inseamna sa nu fie in versuri.

Surse: http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_epic; http://www.free-referate.ro/referat-OPERA-EPICA-IN-PROZA-2396.html

| AvrilLivigne a răspuns:

Schiţa este operă epică de mică întindere, cu o acţiune simplă, în care autorul înfăţişează un moment semnificativ din viaţa unuia sau mai multor personaje.

| ღvampireღ a răspuns:

Opera epica este balada cula.

| Smiiiile a răspuns (pentru ღvampireღ):

Sunt multe, nu doar balada culta.
În proză :

Anecdotă
Autobiografie
Basm
Biografie
Jurnal intim
Memorii
Mit
Nuvelă
Povestire
Reportaj
Roman
Schiță
Parabola

| Nutemaiholbadarling a răspuns:

Balada culta

| Smiiiile a răspuns (pentru Nutemaiholbadarling):

Sunt multe, nu doar balada culta.
În proză :

Anecdotă
Autobiografie
Basm
Biografie
Jurnal intim
Memorii
Mit
Nuvelă
Povestire
Reportaj
Roman
Schiță
Parabola

| CrimiNNaLBoy a răspuns:

* Caracteristici ale operei epice:
1. se defineste prin situatia in care exista un narator (povestitor) care relateaza unui auditoriu un eveniment trecut
2. de regula, exista un singur narator (care se identifica de cele mai mute ori cu autorul)
3. se utilizeaza, de obicei, pers.aIII-a in povestire si, implicit, forme verbale ale timpului trecut
4. se caracterizeaza prin prezenta unui loc (spatiu9 si timp al actiunii
5. sunt prrezente personaje, dintre care unele pot reprezenta cu fidelitate punctul de vedere al naratorului
6. in cuprinsul operei epice pot avea loc salturi in timp (dislocari temporale)

* De regula, opera epica este sinonima cu naratiunea (povestirea) fiindca posibilitatea de a identifica un text epic se face prin incercarea de a-l povesti

* Naratiunea este, asadar, opera literara in care sunt povestite, (narate) evenimente, intamplari, apartinand, de regula, trecutului, intr-o anumita ordine.

* Naratiunea poate fi in proza dar si in versuri

| Smiiiile a răspuns:

Opera epica in proza este opera in care autorul isi transmite sentimentele, gandurile si ideile indirect, prin intermediul actiunii savarsita de personaje, fara a respecta regulile de versificatie.[adica nu e in versuri, nu rimeaza, nu are masura etc.]

| Maruuuca a răspuns:

Opera epica este un fel de "opusul poeziei" doar ca ii zice in proza pentru ca este o poveste, nu o poezie
*exista poezii epice si proze lirice.

| elizapacita a răspuns:

In opera epica sentimentele sunt transmise in mod indirect, cu ajutorul naratiunii si al personajelor. modul predominant de expunere este naratiunea care se imbina armonios cu descrierea, dialogul sau monologul

| arb a răspuns:

Opera epica:-sentimentele se transimt in mod direct

| andrada03 a răspuns:

Opera epica este opera care prezinta in mod indirect ideile, gandurile, sentimentele.

| andrada03 a răspuns:

Opera epica este opera care prezinta in mod indirect ideile, gandurile, sentimentele si trezeste emotia cititorului