| NoJams01 a întrebat:

Stie cumva cineva sa imi raspunda la intrebarea aceasta cu tot cu argumentatie "Daca eu fac o mazgalitura, se poate numii arta?" Sunt multi pictori care de exemplu au "aruncat" cu culoare pe panza si acele picturi costa acum mii de euro. Am un proiect despre expresionism la liceu. Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Păi tocmai asta e chestia interesantă. Ai impresia că e o mâzgălitură. Dar încearcă și tu să o faci. Eu am încercat.
Am încercat să arunc și eu cu culoare pe o pânză. Dar a dracu' mâzgălitură n-a ieșit deloc. laughing
Când e "mâzgălitura" unui pictor are o anumită coerență a culorilor, a liniilor, a dimensiunilor..etc.
A mea arăta ca un c.ur. Punct. laughing

| NoJams01 explică (pentru Hammurabi):

Multumesc de raspuns laughing

| EcceHomo a răspuns:

Arta este creație, artistul este un demiurg plagiator.
Asadar, fii Dumnezeu pentru o zi! Ai curaj şi încredere!

| michael5813 a răspuns:

Pai se ba numii arta in masura in care ai parte de "critici'' de arta suficient de snobi care sa afirma sus si tare ca ai creat arta...

| Pikabu19 a răspuns:

Artistii care detin lucrari pe care le numiti voi mazgalituri sau "i-a cazut vopseaua pe panza" au ajuns in ani si ani de munca sa faca asa ceva. E greu de crezut rolling on the floor), dar daca te uiti putin in biografia lor si in lucrarie de la inceputuri vei observa ca aveau lucrari simple, normale, cat mai naturaliste, cat mai realiste. Abia dupa ce pentru ei devine un fleac anatomia umana, pot realiza ori ce exista, incep sa le deformeze forma, sa stilizeze, sa sintetizeze totul. Acum intervine si arta abstracta care impresioneaza si lasa impresii diferita fiecarui privitor, dar cu siguranta artistul a gandit fiecare tusa, fiecare detaliu.