| dydy22 a întrebat:

Salutare cine stie cat ma poate costa un proiect la o fundatie doar structura atat. fundatia casei as vrea sa fie de 14 m lungime si latimea de 7 metri, din ce am calculat eu as avea cam 100 mp as dori sa imi raspunda cineva care se pricepe cam cat m-ar costa si daca are cineva sa imi recomande un proiectant din ilfov

7 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nu cred ca-ti poate proiecta doar structura, daca tu nu ai restul. Structura si fundatia se proiecteaza in functie de ce vrei sa-ti sustina, p, p+1, p mansardat etc. Eventual poti vorbii cu cineva care a construit, sa-ti dea proiectul doar de fundatie, insa iti trebuie oricum avizul unui proiectant pentru autorizatia de la primarie, dar poate iesi mai ieftin. Bafta.

| dydy22 explică (pentru carpediem):

Eu vreau decat parterul sa construiesc

| AgathaRo a răspuns:

Pe fratele meu la costat 800 euro (130 mp amprenta solului) 230 mp suprafata utila. Depinde de unde esti ca preturile la lucrarile de arhitectura difera nu te grabi cand vine vorba sa scoti bani din buzunar. Un proiect poate fii facut oriunde in tara. Avizele e mai rentabil sa le platesti tu ca aici multa lumea isi ia teapa. Ridicarea topografica costa cam 400-500 lei, Studiu geo 400-500 lei, avize (SGA apele-romane 500-600 lei, gaz depinde de suprafata terenului, electrica tot pe acolo) cam la 1000 euro rezolvi proiectul

| Dragomir_Adrian_1987 a răspuns:

Sall,cam cat m.ar costa sa fac o casa pe un teren de 15m lungime si 9 latime? de exemplu 2 dormit 1baie 1 bucatarie si living fara mansarda.

| AgathaRo a răspuns (pentru Dragomir_Adrian_1987):

Da-mi un pm sa vad la ce te-ai gandit, structura (caramida sau lemn) sunt multi factori care pot schimba pretul investitiei.

| dydy22 explică (pentru AgathaRo):

Eu vreau sa fac din BCA, si as vrea proiectul care sa imi dea voie sa pot incepe constructia

| AgathaRo a răspuns (pentru dydy22):

Proiectul are ea niste calcule de sarcina, structura de rezistenta.Fiecare proiect e intr-un fel unicat pe partea de structura, deschidere s.a.m.d. E prostie sa il construiesti din BCA fiindca numai are transferul termic asa bun. Pe caramida cu goluri verticale (porotherm) o tencuiala sanatoasa din interior exterior o izolatie sanatoasa si gata-i casa.