| MistiqueAngeL a întrebat:

Sunt in clasa a7a si am inceput sa ma gandesc la liceu. Sunt o fire creativa si iubesc tot ce tine de desen si arta, dar intrebarea mea este ce asi putea sa devin sau sa fac in viata cu acest ucru? ce liceu sa urmez? mi-ar mai placea sa devin si psiholog deoarece imi place sa vorbesc cu oamenii si sa-i ajut. Ce liceu bun de arte stiti in judetul Neamt sau prin apropiere? dau funda.

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Ce ai putea sa devii in viata? Un artist plastic. Ce sa faci in viata cu acest lucru? Sa-ti urmezi vocatia si o sa vezi tu dupa aceea. Poti sa devii si psiholog si orice altceva ce vrei tu. Asta nu exclude cu nimic creatia artistica. Dimpotriva. Ion Tuculescu, un mare pictor roman, era medic oftalmolog; poetul Ion Barbu era matematician de profesie; Henry-Rousseau (pictor) era de profesie functionar vamal etc, ca alte exemple nu imi vin acum in minte. Poti sa dai examen la liceul de arte G. Apostu din Bacau. Si, apropo de Bacau, poetul George Bacovia, nascut in acest oras, era profesor de... desen!

3 răspunsuri:
| GeorgianaStefaniaa a răspuns:

Pai, liceul acesta: Liceul de Arta „Victor Brauner" din Piatra Neamt
dar dupa ce vei termina liceul, va trebuii sa dai si la o facultate cu aceeasi specialitate si ai putea devenii un designer.
Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci, am si eu aceeasi problema doar ca eu sunt a 6 a big grin, eu te sfatuiesc sa alegi meseria de arhitect, caci este o meserie banoasa si daca stii si putina (sau mai multa big grin) matematica crede-ma vei ajunge cineva in viata.Eu totusi iti spun ca numai cu desen nu ai ce sa faci. Trebuie neaparat sa mai iti gasesti o materie la care sa te pricepi.
Sau poti sa dai cu banul big grinwinking
Bye-bye! (funda?)

| Eloisa a răspuns:

Salut.
Daca iti place desenul si arta poti deveni arhitect, profesoara/profesor de desen sau orice tine de arta.
Daca nu ma insel cred ca prin Neamt este un liceu de arte plastice. happy

Poti intreba cativa prieteni sau chiar pe cineva din familie care sa te ajute cu mai multe informatii despre asta. happy

E foarte bine ca ti-ar place sa devii psiholog, dar ai putea incerca mai multe lucruri care unesc arta de psihologie. happy happy