| lSarcastiquel a întrebat:

Nu stiu ce facultate voi urma, nici profilul liceului si sunt in a 8 a. Ma gandesc sa devin psiholog, pentru ca imi place sa ajut oamenii, sau traducator, fiindca am inteles ca se castiga bine si e un plus sa stii niste limbi straine,eu as alege japoneza,rusa, portugheza sau chineza, fiindca sunt mai grele si mi se par interesante. Sau ma gandesc sa devin medic veterinar pentru ca iubesc animalele si de mica mi-au placut si am vrut sa le ajut, mai ales pisicile si cateii, mereu voiam sa le duc acasa, sa am grija de elelaughing. Dar nu stiu ce sa aleg, asa ca acum vin intrebarile:

1. Ce ati alege voi dintre psiholog, translator si medic veterinar?
2. Care meserie e mai banoasa si iti asigura un viitor?
3. Cat se castiga din ele in Romania? Dar in afara tarii?
4. Ce profil ar trebui sa urmez pentru fiecare dintre ele si la ce facultate credeti ca ar trebui sa dau?

Fara comentarii urate, se apropie examenul si dupa aceea trebuie ales liceul si profilul si sunt nehotarata. Care este mai buna dintre acestea?

Si 5. Mie de mica mi-a placut desenul, am fost la concursuri si prin desen simt ca ma pot exprima, l dar arta nu mai e atat de apreciata si nu as avea ce face pe baza desenului...Va rog sa ma ajutati, dau funda:*.

Răspuns Câştigător
| OaiaNinjalău a răspuns:

Eu iti recomand traslator!
medic veterinar... nu prea vei castiga cine stie ce... nu este o meserie foarte banoasa
iar psiholog nu iti recomand, facultatea este varza! iti preda niste tampenii care nu te ajuta la nimic. iti recomand daca vrei sa urmezi acest domeniu sa faci cursuri in loc sa faci facultatea!

1 răspuns:
| xBlackUndergroundx a răspuns:

Translator e cea mai buna meserie din astea trei.Stiu pe cineva care lucreaza la Bruxelles ca translator si se umple de bani.Mai ales dace esti traducator de chineza, rusa etc.