| AdrianaSerban09 a întrebat:

Am trecut clasa a9a si poate e devreme sa ma gandesc la asta dar totusi vreau sa-mi fac o idee macar. Sunt la un liceu teoretic la profilul stiinte sociale. Eu imi doresc sa devin psiholog, dar ma tem ca poate nu sunt facuta pentru asta. Imi place sa discut cu oamenii, sa-i ajut, sa ii cunosc. Dar poate nu ma voi descurca. Asa ca intrebarea mea este: ce facultate sa urmez dupa liceu si ce job sa-mi aleg? As vrea sa am unul bine platit si care este cautat. Multumesc!

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

No, nu știu de unde a venit userul de mai sus cu ideile alea dar în realitate nu e așa, geografia și istoria sunt printre cele mai inutile discipline academice din punctul de vedere al angajabilități și al salariilor. Ca să devii psiholog trebuie să urmezi o facultate de profil (recomand Timișoara sau Cluj) după care va trebui să faci o formare intr-o tehnică de psihoterapie care va mai dura încă minim 3 ani. După asta îți vei lua de la colegiul psihologilor dreptul de liberă practică și un supraveghetor care îți va veghea activitatea câțiva ani. După ce ți-ai luat dreptul de liberă practică îți poți deschide cabinet și poți profesa.

Dacă ai întrebări punctuale dă-mi un mesaj și îți răspund cu plăcere.

| AndyWolfe a răspuns:

Bună,în primul rând vreau să îţi spun că ai ales foarte bine profilul actual.La ştiinţe sociale faci în general geografie, istorie şi logică/psihologie[ din clasele mai mari]. Dacă vrei să devii psiholog eu nu văd de ce nu? Ai 4 ani de liceu în care te poţi specializa în domeniu.Dar acum să îţi răspund la întrebare.Că facultate ai putea urmă una de geografie sau istorie.Că job de viitor, care este şi bine plătit, ar fi ghid turistic sau profesor universitare de geografie/istorie.
Fundă?