| rhadu a întrebat:

Sunt mama unui baiat si imi doresc sa il inscriu pentru a participa la diverse emisiuni sau reclame. Mai mult sa il introduc in aceasta lume media. Cum gasesc pe cineva care sa il ia si sa se ocupe de el? Sa ii gaseasca contracte sau alte asemenea activitati? El a fost la o sedinta foto la o firma, a jucat deja intr-o reclama pentru copii, doar ca acea persoana ne-a lasat si s-a mutat in alta parte.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Firma aceea din cate inteleg v-a aplicat metoda pe care si eu am intalnit-o in oras si anume agata oameni de pe strada, li se propune ca in viitorul apropiat sa pozeze pentru reclame la nu stiu ce firme de haine, se percepe o taxa, dupa ce au luat banii spun ca te vor suna zilele urmatoare pentru sedinta foto si dusi sunt. Asta ati patit? zic ca exista metoda asta frauduloasa.
Pe de alta parte daca nu s-a intamplat asa si doriti sa inscrieti baiatul la anumite agentii, atentii daca sunt dubioase sau nu, cereti detalii de la terti inainte, vizionati pagina lor de Facebook si cititi cometariile acolo etc nu in ultimul rand ceretii si parerea copilului, poate lui nu-i place sa faca asta!?

| Violleta2022 a răspuns:

Copilasul trebuie inscris la o agentie de modeling pentru grupa lui de varsta.
I se face portofoliu si tu platesti 2000-3000 lei, ca sa-l inregistrezi si cand agentia are un contract pentru el, te vor chema ei la pozat, cu copilasul.
Selectia la reclame si filmari se face de catre client( compania), care alege copilasul dorit, din catalogul cu toti copii inregistrati la acel centru de modeling.

| rhadu explică:

Copilul fusese deja preluat de un agent doar ca el a plecat acum in alta parte (alt job). Nu e vorba de ceva fraudulos, doar ca acum stam mai mult pe tusa. Inainte era mai usor pentru ca si agentul se implica foarte mult. Cum am spus, copilul deja a jucat in reclame. Vreau sa stiu cum as putea gasi un agent la fel de implicat.