| noname789 a întrebat:

Vreau sa pictez pe polistire, dar nu stiu sigur ce tip de acuarele sa foloses: acril sau ulei. Sincer as prefera uleiul. Imi puteti spune daca e in regula uleiul? Si eventual, niste sfaturi despre pictura pe polistiren
Multumes anticipat happy

3 răspunsuri:
| Elena_Lorena_1998 a răspuns:

Hmmm...eu as folosi acril dar e bunicel si uleiul... uleiul poate sa se intinda pe lucru sad

niste sfaturi :
daca folosesti acril inmoaie bine pensula in apa si culoare
daca ulei ar fi bine sa pictezi fara apa si dupa sa stergi cu apa pensula

Funda? happy

| Eolande a răspuns:

Acrilul si uleiul sunt total diferite de acuarele.
cu culorile de ulei, e mai complicat de lucrat fata de acrilice. eu as folosi acrilic pentru ca prind pe orice suprafata, poti lucra cu ele cu apa foarte putina sau deloc, si se usuca repede.

| FifiOwl a răspuns:

ACUARELA, ACRILICELE si ULEIUL sunt vopseluri pe baze difetite, primele doua fiind culori de apa*. Uleiul si acrilicele NU sunt subcategorii ale acuarelei. Sunt lucruri diferite si de sine stataotare.

*de curand au fost facute si uleiuri solubile in apa, dar uleiul 'traditional' se dilueaza cu un solvent special si cam toxic. De asemenea, uleiul se usuca complet in cateva zile.