| indiferents a întrebat:

Buna TPU vreau sa va cer parerea in legatura cu niste versuri compuse de mine nu ma supar criticatima...

Poetul

Poetul nu creeaza, dar operele sale se intituleaza creatii creend palpitaii

Poetul scrie tot ce simte rupe din el nu te minte

Poetull scrie dupa dictare ii dicteaza sufletul poveste vietii

De la inceput prima lumina a diminetii

Pana la sfarsit luceafar bland al noptii

Admirat fara grai cu putere mintii

Poetul isi violeaza mintea la fiecare creatie, operele sale nu se dau spre adobtie

Poetul valorifica fiecare vers pune sentiment 0 stres

Prin poezie autorul cauta sa creeze armonie

De multe ori incearca nu o gaseste pac un tren parca te loveste

Cand cauti sa faci bine si iti iese rau

Pt ca poezia este precum un drog nu poti sa te lasi

Decat daca mori.dar sufletul este in sevraji

Vrea sa iubeasca. vrea sa fie din nou langa pix si hartie

Vrea ca din ochii lui sa verse lacrimide tristete

Sa cada in melancolie si sa fie muza propriei imaginatii

Si de si el este creatia propriei creatii

Ca poetu nu gandeste el scrie pana gand sufletul minte ii oboseste

Poetul a creat steaua noptii si tot el pune fiarei coltii

Poetul este intr-un contactcu lume de din colo de lume

Deasta se spune ca poetul nu iubeste

Elsimte toate starile de agregare al unui suflet ce te paraseste

El le stie pe toate ca le-a trait pe toate

Cand sufletul i se imoaie sau cand ura il taie si cu timpul il intareste

Dar pe omul de rand nu il priveste nu oricene poate sa fie poet

Poetul se naste scriitor si nu pot sa-l schim nici daca il omor

Deoarece si mort poetul zambeste, iubeste ca si mort poetul traieste

O poezie deja scrisa nu poate fi stears sa indiferent de cerneala

Ca este imprimata in suflet ca o coala aruncat, dar totusi bine pastrata

Poestul e o stare de spirit este un sentiment impertinent

Poetul nu cerseste gramaica dar respira si inspira literatura pentru asta prosti ii iau painea de la gura

Nu i-a trebuit si nu o sai trebuiasca scoala ca sa puna 5-10 versuri pe o coala

Poetul o sa traiasca vesnic prin versurile sale

Puse pe hartie semnate si impachetate conservate bine pastrate

Poetul este si va fi mereu o energie prezenta si oricine ar vrea cat ar vrea nu o va face apsenta

Poetul nu are emoti, dar le creeaza publicului ce incepe si lacrimeaza

El este un mare infracotor legal caci violeaza inimile oamenilor

Poetul nu face parte din omenire se considera animal fazand sentimentele mult mai clar

Poetul a creat si dragostea cu versuri de amor

Iar eu il descriu prin versuri purtate de un suflet gol

-------------------------------------------------------- -

Deci ce parere aveti bine sau nasol?
Scuzati categoria!

48 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Ideile par cumva interesante dar scriitura e ...de groază. Face impresia că parcă nu ai fi român.
Un scriitor ( mă rog, fie el şi poet!) care nu stie să scrie în conformitate cu regulile limbii pe care o vorbeşte e ca un... cadavru viu. E ca un corp care nu are umbră, ca un cap fără creier.E un non-sens.
Învaţă, mai întîi, să scrii româneşte!

| TheAce a răspuns:

Presupun ca textul de fata vrea sa serveasca drept material de lucru pentru o piesa hip-hop nu? (nu mi-o imaginez drept o poezie intr-o stare de fapt). Textul nu-i tocmai rau, desigur ca piciorul metric ''iti fuge'' constant dar e de inteles in conditiile in care abia te-ai apucat de scris. La ritm asadar ar mai fi de lucrat dar si la asa numitele ''trageri la rima'' pe care le-am intalnit. La masura ar fi de asemenea inca mult de munca. Ceea ce m-a suparat insa a fost faptul ca scrii cu ENORM de multe greseli (exemple elocvente: adoptie in loc de adoptie, sevraji in loc de sevraj si lista continua). Cred ca aici ai cel mai mult de lucru. Iti recomand sa citesti mai mult de acum inainte pentru a scapa de aceste gafe totusi impardonabile. Te incurajez insa sa continui sa scrii.

| h3r a răspuns:

Mi-au dat lacrimile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai cam prost cu gramatica!

| Shatteredx a răspuns:

Sunt niste versuri pe care cu greu le poti citit pana la capat. Evident, datorita incarcaturii emotionale si suspansului care te prinde deja dupa ce citesti 2-3 versuri. Ador si faptul ca "poetul" este mentionat de 18 ori in aceasta poezie.
Succes pe viitor si multumesc lui Dumnezeu pentru aceasta ocazie, de a citi o poezie impecabila din toate punctele de vedere.

| elComandantee a răspuns:

Poetul
Poetul.
Mai dă-l încolo de poet.

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Ai cont de 2-3 zile si deja ai raspuns la 170 de intrebari laughing

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

De fapt vreo 250...
Ia stai, mă spionezi? waiting

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Eu? Nu, nu...laughing

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Mincinoasă mică...

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

laughing Chiar nu mint...la fiecare intrebare era si un raspuns de al tau laughing

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Ee nu...
Şi te-ai uitat tu la 170 de întrebări?

| sebby27 a răspuns (pentru CristinaTa):

Si doar 8 funde sad. Trist.

| sebby27 a răspuns (pentru elComandantee):

Illuminati...

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Nu chiar.Ti-am vizitat putin profilul.

| CristinaTa a răspuns (pentru sebby27):

Raspunde la abureala laughing

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Hai că uşor uşor scot adevărul.
Mâine descopăr că mi-ai vizitat şi profilul de facebook.

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Dami link-ul si il vizitez si pe ala.Din curiozitate cati ani ai?

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Am 7 ani jumate.
Ce dai pentru profilul de facebook? big grin

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Pleaca mai de aici la 7 ani jumate debea stii sa scrii.
Iti dau ce vrei.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Hopa. Cred că am fost descoperit. Cum de ţi-ai dat seama că nu am 7 ani jumate? Nu prea multă lume îşi dă seama de asta...
Ce vreau? Vreau un sân. happy

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

laughing Nu se poate.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Perfect atunci. Îi vreau pe amândoi la pachet...
Fan curier sau poşta română? Cum îi trimiţi?

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Nu se poate nici unul.
Pervers mic. laughing

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Eu sunt pervers?!
Păi nu ai spus tu că îmi dai orice vreau?
Dar indecisă mai eşti fetiţo...

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Eu fetita? Cred ca sunt mai mare ca tine.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Crezi prost happy
Ce mare eşti tu? Marea Mediterană? Marea Neagră?

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Niciuna.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Atunci de ce spui că eşti mare? Că nu eşti.

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Ma refeream la ani.
Mai mult de 14 ani nu ai.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Mihaela,doar pentru că tu ai 15 ani asta nu înseamnă că orice persoană diferită de tine, care gândeşte altfel, are sub 15 ani.
Înţeleg că te crezi superioară, sau cel puţin vrei să pari, dar nu-ţi merge happy

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Nu ma cred superioara, dar m-au deranjat raspunsurile tale asta e tot.
Din cate vad imi stii si varsta si celalalt nume.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Dacă vrei îţi zic şi unde stai şi la ce liceu mergi...

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Ne cunoasteam?

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Posibil...poate că nu, poate că da.

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Spune-mi la ce liceu merg?

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Turism şi alimentaţie...

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Sigur ca nu.

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Gresithappy.Si este profilul de la liceul respectiv.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

De la Kogalniceanu?

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Da.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Na vezi că ştiu tot happy

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Taci! Te-ai uitat la intrebarile mele si ai vazut.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Greşit.

| CristinaTa a răspuns (pentru elComandantee):

Pot sa stiu si eu cum te cheama? Esti din Focsani?
Daca tot spui ca ma cunosti.

| elComandantee a răspuns (pentru CristinaTa):

Dar unde am spus eu că te cunosc măi fetiţo? Eu am spus că e POSIBIL, nu că e 100%.

| cristinicadulcica18 a răspuns:

Este foarte frumos. Atunci cand scrii o poezie trebuie sa iti transpui sentimentele pe care le simnti. Cand cititorul citeste poezia trebuie sa ii creeze o anumita stare emotionala. Tu ai reusit sa faci asta. bravo si SUCCES in continuare. Sper sa ajungi departe.

| bogdan72 a răspuns (pentru cristinicadulcica18):

"Sentimentele pe care le simnti"? Manolescu2 te faci.