| crooxel a întrebat:

Plastelina fimo se poate baga si la cuptorul cu microunde? daca da la ce temperatura si cat trebuie lasata?

3 răspunsuri:
| Dmonik a răspuns:

Te sfatuiesc sa nu folosesti cuptorul cu microunde pentru asta.
Se usuca in cuptor exact asa cum ti-a spus si missbee.

| Dmonik a răspuns:

Poti sa tii la cuptor la 150 de grade cam 20 de minute si merge.

| missbee a răspuns:

Din câte știu se pune la cuptor la o temperatură de 110 de grade, iar în funcție de grosimea și mărimea obiectului prelucrat se alege timpul : între 10 și 30 de minute. Ușa cuptorului se lasă întredeschisă, iar după ce îl închizi, lași pasta să se răcească, în timp, cu ușa închisă.
La cuptorul cu microunde... unii zic că merge, dar eu mă îndoiesc. Nu de alta dar cuptorul cu microunde merge pe alt principiu decât cuptorul normal, încălzind doar APA din alimente, nu și conținutul propriu zis. Deci cred că rezultatul ar fi doar înnegrirea plastilinei. laughing

Unii usucă modelele cu phoenul. Cred că e cea mai puțin invazivă metodă, și cea mai sigură totodată. Doar că e manuală și poate să ia ceva mai mult timp.

Baftă.