| ellene a întrebat:

Buna tuturor. Cine imi spune si mie niste titluri de carti frumoase? Ma intereseaza ceva despre mitologia greaca. Daca le-ati citit personal e si mai bine, ca sa-mi spuneti o idee, doua. Multumesc

6 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

O carte minunata despre mitologia greco-romana este "Metamorfoze"scrisa de Ovidiu.Nu se poate extrage o idee fara a insira si altele, dar te asigur ca e fermecatoare.

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Ar fi Iliada şi Odiseea lui Homer, prima povesteşte războiul aheilor cu Troia, a doua relatează peregrinările lui Ulise după războiul troian, sunt însă în versuri, dificil de citit, nu ştiu ce vârstă ai, există şi varianta repovestită pentru copii. Apoi Legendele Olimpului de Alexandru Mitru, titlul spune totul. Există multe piese de teatru cu personaje mitologice, ori inspirate din mitologia greacă, Medeea de Euripide, Oedip Rege-Sofocle, Război cu Troia nu se face, Electra-Jean Giradoux, Din jale se întrupează Electra-Eugene O´Neill, etc. E greu de spus fiindcă nu înţeleg ce anume doreşti...Sau primul volum din trilogia Legendeer de Alan Gibbons, Umbra Minotaurului, despre un adolescent care intră într-un joc pe calculator, inspirat din mitologia greacă, devine Tezeu luptându-se cu Minotaurul sau Perseu înfruntând Gorgona Meduza, cea care împietrea cu o singură privire. Ori Katherine Roberts, Blestemul din Olympia, unde statuia lui Zeus din Olimpia reprezintã culisele unei noi aventuri palpitante din seria celor 7 minuni ale lumii antice.

| Decebal a răspuns:

Legendele Olimpului de Alexandru Mitru, Evrica de Constantin Condrea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legendele olimpului. o carte minunata.

| siwel a răspuns:

O carte superba care te va ajuta sa vezi viata altfel.
Nu e mitologie, e beletristica pura.
Un bestseller absolut.
A fost vanduta in peste 6 mil de exemplare in SUA.
Ii zice 'Baraca'. De Paul Young.
Aici e linkul: http://www.kerigma.ro/carti.php?listautor=Wm.%20Paul%20Young

| Gabor_Oana_1996 a răspuns:

Iti recomand Hotul fulgerului de rick riordan percy jackson si olimpienii.Este si film daca vrei sa-l vezi. Sper sa iti placa mie mi-a placut.