| anonim_4396 a întrebat:

Imi puteti recomanda cateva carti despre mitologia greaca? a citit careva Divina Comedie sau Mizerabilii, pareri.

Răspuns Câştigător
| Diabolik94 a răspuns:

Despre mitologia greaca:Iliada, Odiseea, Eneida;
Ambele carti sunt extrem de complexe.Ti-as recomanda Divina comedia(vei gasi aici chestii interesante si din istoria si mitologia greaca). Daca nu iti plac cartiile cu tenta filozofica atunci nu iti vor face placere sa le citesti.Bafta!

| CVane a răspuns (pentru Diabolik94):

Tocmai de aia doresc sa o citesc, cat despre cele 3 le-am citit.Multumesc de parere.

| Diabolik94 a răspuns (pentru CVane):

Atunci incearca " Razboiul troian "de G.A.Maraveleas

4 răspunsuri:
| MadaMadalici a răspuns:

Antigona de Sofocle este foarte misto, merita citita

| Asim99 a răspuns:

Am citit Infernul si este ceva destul de complex (desi nu mi s-a parut asa greu de citit). Gasesti diferite povesti ale personajelor din mitologie (mai mult sau mai putin cunoscute), prezentate uneori destul de "ciudat".
Mie mi-a placut. Acuma depinde si de gusfuri.