| Semy_5699 a întrebat:

vreau sa scriu o carte si nu mai am idei de epitete, repetitii, metafore...Aceasta carte o scriu optional (adica nu mi-a cerut sa o scriu pentru scoala)dau funda!

Răspuns Câştigător
| Tooooo a răspuns:

Bravo tie e un lucru de apreciat in ziua de azi 1 la un ilion se gandeste la asa ceva uite am sa te ajut cu ce pot shhh eoo epitete iubit umbros, ah sa stii ca nu stiu foarte sigur daca toate sunt corefcte daar sper ca te ajut cu ceva iarna trista, palat pustiu,voce obosita,privighetori maiestre, blanda turturea personificari: vantul geme prohodind, voce obosita carrari de soare pline,frunze moarte, stropit cu lacrimi pare acum boschetul si uite si niste imagini:vizuale:frunza pica inrosita,cu gteamuri sparte,mierlita sura, colot de cer,crengi uscate, furtuni naval, strajer maret, ruina casei parintesti pai sper ca ti-am fost de folos mai am din astea si alte figuri de stil si alte tipuri de imagini daca mai ai nevoie spunem in privat si te ajut cu mare drag apreciez ceea ce faci.

| hynata a răspuns (pentru Tooooo):

Buna si eu am avut nevoie deepitete si personificari pentru la scoala mersi mult tooooo pup and thanks

5 răspunsuri:
| Avatar001 a răspuns:

Citeste cit mai multe carti si vei fi mai inteleapta

| améliee a răspuns:

Daca vrei sa scrii o carte, trebuie mai intai sa te documentezi, sa citesti alte carti, si mai ales sa ai talent. Nu putem sa-ti dam noi figuri de stil, trebuie sa le inventezi tu, sa vina din inima sau macar sa te inspiri de la alti scriitori, fara sa-i copii.

| AoiTori a răspuns:

Fa-ti un caiet cu expresii! Copiaza expresii care iti plac din cartile pe care le citesti, si asa poti sa le folosesti si tu in compuneri, carti, poezii... Eu asa procedez si imi este de folos>>>(la fiecare compinere libera ma folosesc de aceste citate si astfel imi ies compunerile frumoase)

| lllullla a răspuns:

Inseamna ca nu prea ai talent la scris. daca iti place sa scrii chestia asta tebuie sa-ti vina natural, sa te faca sa te simti lejer cand o faci. daca nu s eintampla asa inseamna ca nu ai o vocatie in acest domeniu si ar trebui sa incerci altceva.