| Chrristina a întrebat:

Buna happy
Vreau si eu argumente ca religia a facut mai mult BINE decat rau!
Dau funda pentru cel mai bun raspuns; D
Multumesc!

3 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Fie si numai pentru faptul ca a dat omului o speranta, religia a facut mai mult bine.

| Zenithf a răspuns:

Umm, eu as zice credinta, si nu religia, este cea care face bine. thinking
Religia este buna atata timp cat nu devine un instrument de manipulare a populatiei, ceea ce din pacate devine mult prea repede si prea usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, ca sa te convingi de asta, trebuie sa crezi in ce te invata religia. Copiii la religie invata despre Dumnezeu. Despre cat de mult ne iubeste si ne asteapta sa ne para rau pentru a ne darui viata vesnica. Religia se ocupa de sufletul omului, de mantuirea lui. Mantuire inseamna dobandirea vietii vesnice, a sufletului, care va intra in Imparatia lui Dumnezeu. Dar, daca sufletul este bun, nu poate sa faca rau celor din jur. Deci, religia are ca scop instuirea sufletului pentru a dobandii viata vesnica, ca sa ma exprim asa. Dar sufletul este lipit de trup si are si consecinte lumesti. Un exemplu: Una din fericiri spune: "Fericiti cei blanzi, ca aceeia vor mostenii pamantul". pamantul aici inseamna Imparatia Cerurilor. Dar, oare omul bland nu este indragit de ceilalti? Nu este apreciat si nu are probleme cu cei din jurul sau pentru ca prin blandetea lui nu intra in conflicte? happy Este parerea mea... poate ca gresesc...happy