| eva18 a întrebat:

Religia a facut mai mult rau decat bine?

2 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Prostii. E un mod de a masca actiunile umane. Ucizi in numele religiei. Dai vina pe un personaj imaginar pentru propriile actiuni criminale.Trebuie sa fi responsabil de faptele tale si suficient de rational pentru a-ti da seama ca mereu exista doua versiuni ale acestei povesti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce treaba are ucisul in numele religiei cu ce a intrebat fata?
Aia sunt dezaxati inselati de demoni, cei care fac asa ceva, oameni cu vointa slaba sau nebuni.
Religia a dat speranta multor oameni, atunci cand nu mai aveau nici una. asta e cel mai important rol al religiei!
Daca nu ar exista religie, credinta in ceva superior care ne da speranta, nadejdea in acel ceva, am muri multi la cele mai mici incercari ale vietii, ne-am sinucide. Scopul omului este perfectionarea continua, sa devii permanent mai bun ca ieri, perfectionarea sa ca un intreg. Religia ajuta la asta.

Daca nu ar exista cele zece porunci probabil ar fi un haos pe lume, aia n-ar mai fi lume, in mod cert. ar fi un fel de ciorba, probabil.
Cel ce face bine ii va fi bine, cel ce face rau va primi ce merita. Religia ne vorbeste despre aceste recompense si pedepse, pe care le vedem inca din viata aceasta pe lume.

Sunt muuulte de discutat oricum.
Religia ne mai spune ca nimic desavarsit nu ste in viata omului, dupa bucurie vine intristare, dupa intristare bucurie si tot asa. Oricum avem parte de mai mult rau decat bine caci asa e viata omului, asa e lasat de Dumnezeu.

Numai bine.