| supergeniu a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu nevoie de rezumatul de la MASCA DE FIER, de ALEXANDER DUMAS. Un link ar fi perfect(dau funda).

Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Kosmyn_6656 a răspuns:

Aceasta carte a lui Dumas evoca un episod din istoria subterana a Frantei si anume existenta in inchisoarea Bastilia a unui prizonier cunoscut doar de gardieni ,dar si ei vazandu-l doar cu fata acoperita de o masca.Se spune ca aceasta masca ascundea chipul fratelui geaman al regelui Ludovic al XIV-lea si el semana atat de bine cu regele incat oricine si-ar fi dat seama cine este.Detinutul a murit in inchisoare ,se spune despre el ca ar fi avut un copil cu fiica gardianului care-i ducea de mancare.Atmosfera cartii e incarcata de taina ,fiindca si cartea lui Dumas propune doar o ipoteza.