| Andutza98 a întrebat:

Hey! Buna, TPU! Imi poate da si mie cineva, va rog, rezumatul cartii "Masca de Fier" de Alexandre Dumas si "Diana de Lys" de Alexandre Dumas fiul.

Multumesc. Dau funda. Promit!

1 răspuns:
| Adina981 a răspuns:

Masca de Fier

Aceasta carte a lui Dumas evoca un episod din istoria subterana a Frantei si anume existenta in inchisoarea Bastilia a unui prizonier cunoscut doar de gardieni, dar si ei vazandu-l doar cu fata acoperita de o masca.Se spune ca aceasta masca ascundea chipul fratelui geaman al regelui Ludovic al XIV-lea si el semana atat de bine cu regele incat oricine si-ar fi dat seama cine este.Detinutul a murit in inchisoare, se spune despre el ca ar fi avut un copil cu fiica gardianului care-i ducea de mancare.Atmosfera cartii e incarcata de taina, fiindca si cartea lui Dumas propune doar o ipoteza.