| Ionescu_Ciprian_1968 a întrebat:

Când are loc "Thanksgiving", sărbătoare anuală și dacă doar in USA este celebrată? Merçi

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Acum, ca stii, sa nu uiti de traditionalul curcan ce se maninca de Thanksgiving. happy

| AC4S4 a răspuns:

Thanksgiving/Ziua recunostintei este o sarbatoare tipic nord-americana. Se sarbatoreste in Statele Unite, Canada, Insulele Caraibe si Liberia (in Africa - strans legata de SUA).

Statele Unite : a 4a zi de Joi Noiembrie.
Canada : a 2a zi de Luni Octombrie
Liberia : Prima zi de Joi Noiembrie
Caraibe: 25 Octombrie

Este o sarbatoare anuala. Aceasta este importanta pentru americani si un pic si pentru canadieni.
In rest, celelalte tari nu dau o mare importanta acestei sarbatori. Mai exista astfel de sarbatori in mai multe tari. Asa cum avem si noi multe sarbatori (Sfanta Maria - 15 august, de exemplu), asa au si ei. Nu le sarbatorim propriu-zis, e trecut doar cu rosu in calendar.