| Onevăstuicăfărănume a întrebat:

Care este cartea voastră preferată, romanul care v-a împins spre trăiri puternice, de neuitat, care v-a atras în mrejele întregii povești? Dar cartea copilăriei?!big grin

8 răspunsuri:
| mistikk a răspuns:

Cartile mele preferate apartin seriei Fortele raului absolut de Kelly Armstrong pur si simplu le ador. actiunea din carte ma face sa traiesc momantul cu maxima intensitate, te tin cu sufletul la gura

| ThePoet a răspuns:

big grine veghe in lanul de secara" de J.D. Salinger pentru ca personajul principal este exact ca si mine si "Elevul Dima dintr-a 7-a" pentru ca n-as putea fi niciodata ca personajul principal, dar as visa la asta mereu.

| Amaya a răspuns:

Sotia calatorului in timp - Audrey Niffenegger -> o carte despre iubire adevarata, despre sacrificiu, despre speranta, despre viata, in general. Cartea copilariei? Cu siguranta "Cei trei muschetari" de Alexandre Dumas. Am fost fascinata de aceasta carte.

| WeeD a răspuns:

Scufita Rosie.

| Castorul a răspuns:

Una din cartile mele preferate este "Enzo sau arta de a pilota pe ploaie" de Garth Stein. O carte foarte amuzanta si plina de adevar despre lumea oamenilor vazuta prin ochii unui catel happy
Alta carte care m-a marcat puternic, e chiar ultima pe care am citit-o laughing "Nepovestitle trairi ale templierilor romani" de Adrian Voicu si asta pentru ca m-a facut sa imi doresc sa traiesc in acele vremuri si la un moment dat chiar m-am identificat cu unul din personajele pricipale happy

| AllysaDeea a răspuns:

"numai cu fiica mea" de William Hoffer - Betty Mahmoody crede-ma chiar daca suna de anii 80 este cel mai frumos roman citit vreoadata de mine ( si am citit multe... )

| izabelageorgiana a răspuns:

Cartile mele preferate sunt cele din seria "Amurg" (sunt patru: Amurg, Luna noua, Eclipsa si Zori de zi). Pur si simplu le iubesc. As citi cartile de 10 ori si nu m-as plictisi.

| Bobyxx a răspuns:

Cea mai tare carte a fost ''Fram Ursul Polar '' de Cezar Petrescu