| InnocentSmile a întrebat:

Care este citatul vostru favorit?[dati si numele scriitorului]

Răspuns Câştigător
ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Am mai multe citate care îmi plac, însă acestea sunt preferatele mele :
,, Dar eu, sărac fiind, nu am decât visurile mele; mi-am aşternut visurile la picioarele tale; păşeşte uşor căci umbli pe visurile mele…" - William Butler Yeats.
,,Carpe diem!" - Trăieşte clipa!
,,Amintirile sunt cele mai duioase rânduri, pe care le-am subliniat în cartea vieţii. Recitindu-le mai târziu, ne coborâm cu mintea spre vremurile acelea, care pe atunci ne entuziasmau, dar care astăzi, numai ne mângâie în singurătate." - Vasile Conta.
O seară plăcută!

8 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Sunt mai multe citate care imi plac. Daca ar fi sa optez pentru unul favorit,m-as opri la o afirmatie a lui Cesare Pavese, si anume(redau cu aproximatie): Exista ceva si mai trist decat ratarea idealurilor; si anume, este realizarea lor.
Felicitari pentru avatar: pisicul e superb.

| Dumnezău a răspuns:

Ambele sunt de remercabilul J.D.Salinger

1.''Dar nu-ti inchipui ca un om inceteaza sa-ti mai placa dac-a murit, ce Dumnezeu? Mai ales cand a fost de o mie de ori mai dragut decat oamenii pe care-i cunosti si sunt vii''

2.''Caracteristica omului necopt e ca vrea sa moara eroic pentru o cauza,in timp ce caracteristica omului matur este dorinta de a trai modest in slujba ei.''

Si chiar daca m-ai lua de ipocrit am si eu unul personal dupa care de obicei ma ghidez in viata:,,E atat de departe si incetosat sfarsitul,ca-mi pare inceput. Odihneste-te acum,fa-te comfortabil,nu refuza, vei avea nevoie de asta caci vine un nou sfarsit.''-asta e de-a lui Nemanja Petrovici, un personaj pe care eu chiar il simpatizez de cand l-am creat. laughing

| CarlaElena a răspuns:

● Si vis pacem, para bellum. - If you want peace, always be prepared for wore.
● Arta in sange e susceptibila sa ia formele cele mai ciudate. - Sir Arthur Conan Doyle
●Oamenii lipsiti de egoism sunt incolori. Le lipseste personalitatea. - Oscar Wilde

| さいゆき a răspuns:

"Moartea nu se află la polul opus al vieţii, ea face parte din viaţă."

"If you only read the books that everyone else is reading, you can only think what everyone else is thinking."

"Why do people have to be this lonely? What's the point of it all? Millions of people in this world, all of them yearning, looking to others to satisfy them, yet isolating themselves. Why? Was the earth put here just to nourish human loneliness?"

"No matter what they wish for, no matter how far they go, people can never be anything but themselves. That's all."

"What do you think? I'm not a starfish or a pepper tree. I'm a living, breathing human being. Of course I've been in love."

"If you remember me, then I don't care if everyone else forgets."

Toate de Haruki Murakami.

| onlyketoops a răspuns:

Treci de partea intunericului...am prajituri big grin (fara autor)

| Pheno a răspuns:

Be the change you wish to see in the world. gandhi.

| BitterCandy a răspuns:

Si totusi exista iubire/Si totusi exista blestem/Dau lumii, dau lumii de stire/Iubesc, am curaj si ma tem.
(Maestrul Adrian Paunescu; Dumnezeu sa-l odihneasca!)

| yoswwwet a răspuns:

Nu rupe firul unei prieteni.caki chiar daa il legi, nodul ramana, nu stiu de cine e scriitongue funda?