| anonim_4396 a întrebat:

Care este diferenta dintre presa si mass-media?

Răspuns Câştigător
| Estera123 a răspuns:

Scriu din DEX:
Presa: activitate sau profesia de gazetar, de publicist, gazetarie, publicistica. (adica tot ce e scris)
Mass-media: totalitatea mijloacelor de informare a maselor (radio, televiziune, presa). (adica tot ce e scris si oral)
Acum e clar?

9 răspunsuri:
| Estera123 a răspuns:

In categoria presei intra toate publicatiile scrise, ziare, reviste.
Iar mass-media inseamna toate canalele de pe care se poate transmite o informatie, fie scrisa sau orala.
Cred ca ar trebui sa iti iei un DEX, sau sa cauti pe dexonline.ro ca tot e gratis

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Estera123):

Am cautat in DEX. Dar din punctul meu de vedere nu este nicio diferenta. Voiam doar sa ma asigur daca am inteles bine sau nu. happy

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Estera123):

Nu. Pentru ca eu consc si sintagma de presa audio-vizuala.
Si din moment ce in mass-media intra si presa scrisa si cea audio-vizuala, eu tot nu vad diferenta.

| Estera123 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Poate ca persoanele care folosesc sintagma respectiva nu stiu ce seminficatia cuvantului 'presa' (nu te lasa inselata de aparenta ca ar putea fi un jurnalist sau persoane publice care sa spuna asta). Sau s-a inventat recent o noua forma de presa, sau se refera la filmuletele postate pe site-ul anumitor ziare (cele in care filmeaza vedetele facand nu stiu ce).

| AndraNicoleta a răspuns (pentru Estera123):

Ok...deci presa tine de publicatiile scrise, fara audio-vizual. Iar mass-media le inglobeaza pe toate. Acum am inteles bine?

| Estera123 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Corect!

| Estera123 a răspuns (pentru AndraNicoleta):

Scriu din DEX:
Presa: activitate sau profesia de gazetar, de publicist, gazetarie, publicistica. (adica tot ce e scris)
Mass-media: totalitatea mijloacelor de informare a maselor (radio, televiziune, presa). (adica tot ce e scris si oral)
Acum e clar?

| axll a răspuns:

Niciuna. de fapt mass-media reprezinta totalitatea tipurilor de presa (presa scrisa, radio, audio-vizual). in principiu sunt unul si acelasi lucru.

| eandopuncttk a răspuns:

E unul si acelasi lucru... aproximativ happy

| AxyLexy a răspuns:

Mass-media reprezinta tot ce tine de presa, televiziune etc.