| PrincessConsuela a întrebat:

Care e diferenta( la desenat) dintre un creion de grafit si unul normal?

Răspuns Câştigător
| shadybaby a răspuns:

Toate creioanele sunt din grafit, insa exista creioane expres pentru grafica, mina acestopra e mai moale si mai inchisa, se foloseste mai mult la hasura si se sterg mai greu cu o radiera normala, insa exista radiera speciala pentru carbune si sterge si creionul cu mina mai moale; cele normale au mina mai tare si se folosesc la desenarea schitelor si formelor, sunt mai deschise la culoare, deci se pot sterge mai usor cu radiera.

1 răspuns:
| makaveli_9283 a răspuns:

Toate creioanele sunt facute din grafit. diferenta consta in duritatea grafitului.