| BloodyDress a întrebat:

Care este faza cu 27 august cu Marte care va aparea pe cer? am citit si eu dar nu vreau raspunsuri copiate de pe site-uri, vreau opinia voastra

5 răspunsuri:
| Eღilia62 a răspuns:

Este o pacaleala.Chestia asta cu Marte exista pe net de cativa ani.Ai aici explicatiile, de ce nu e adevarat http://www.astro-urseanu.ro/pacaleala_martiana.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stirea aceasta este falsa, ea circula pe internet datorita unora care vor sa exploateze internetul prin atractia de utilizatori pe site-uri dubioase care dezinformeaza.
Conform http://www.astro-urseanu.ro/pacaleala_martiana.html
Opoziția lui Marte, adică momentul când este vizibil toată noaptea, fiind în partea opusă Soarelui, văzut de pe Pământ, se produce odată la 2 ani și 6 luni.
Ultima opoziție a fost în seara de 29 ianuarie 2010. iar următoarea se va produce pe 3 martie 2012.

| SMA a răspuns:

Nu este nimic cu 27 august si cu marte. Doar pe data de 15 august se v'a apropia cometa Honda de pamant.

| GBC a răspuns:

E o farsa veche. Pe 27 august 2011, planeta Marte se va afla la 302 milioane de km fata de Pamant. In 2003, 27 august Marte s-a aflat la 57 milioane km distanta de Pamant. Ai putea observa ploaia de meteori tongue (vor fi mai putini ca ieri noapte)

| Lily4you a răspuns:

Pai, Marte nu va aparea pe cer asa: uite am venit si eu sa va vizitez. Datorita miscarii pamantului [mai departata de soare], planeta Marte o sa se vada mai usor dar si asa doar cu aparate speciale [telescoape gen N.A.S.A]. Nu o poti vedea cu un telescop obisnuit si mai ales cu ochiul liberhappy