| Sayuri_4864 a întrebat:

Care este opinia voastra despre proverbul,, aschia nu sare departe de trunchi"? am nevoie la limba romana. Fundita!

7 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Exact. Nu poti fi diferit fata de cum ai fost "programat" sa fii. Mai devreme sau mai tarziu, adevaratul caracter iese la iveala, demonstrand asemanarea dintre parinti si copii. Poate acesta nu se potriveste 100%, dar se refera la o trasatura dominanta de caracter, pe care, inevitabil, o mostenim.

| veronica a răspuns:

In general proverbul se refera la genele omului si de asemanarea intre familie, cum e proverbul"asa tata asa fiu" asemanarile intre copii si parinti nu sunt mari cum sunt ei mai mult sau mai putin asa o sa sie si fiul, fiica.

| Damasc a răspuns:

E ca si cum ai spune " Asa tata asa fiu "

| Jоvαnα a răspuns:

Nu are trebui ca tu să îți spui părerea ta personală?

Răspuns utilizator avertizat
| Mindjack a răspuns:

Se aseamana cu proverbul "asa tata, asa fiu" adica, daca tatal e cumva, copilul mosteneste cel putin 70%... asta voia sa spuna

FUnda?

| nelu70 a răspuns:

"Ce naste din pisica, soareci mananca!"(Nicolae Filimon - Ciocoii vechi si noi). Nu poti fi diferit de parintii tai.