| Anonim1234567899999 a întrebat:

Ce parere aveti(comentati adica) despre proverbul:"aschia nu sare departe de trunchi"? FUNDA si VOT pentru cel mai bun raspuns!

1 răspuns:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Sau se mai spune "ce se naste din pisica tot soareci mananca" si se refera la persoanele care semana foarte mult parintilor, copilul avand acelasi comportament ca si parintele (copilul fiind asemuit cu aschia) si de regula se vehiculeaza acest proverb cand copilul face multe prostioare sau este neascultator.