| anonim_4396 a întrebat:

Care scriitori, dupa parerea voastra, pot fi numiti titani ai literaturii universale?

Răspuns Câştigător
| CoraPersefone a răspuns:

Goethe, byron (in poezie) Cervantes, Thomass Mann, dar as-ul dupa parerea mea e OSCAR WILDE! nimeni nu a mai scris o carte in stilul lui!

6 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Charles Dickens, Honoré de Balzac, Lev Tolstoi, Johann Wolfgang von Goethe... etc.

| Fineness a răspuns:

Stephen King-un geniu al genului HORROR.Are un stil original de a scrie si trezeste chiar si la cei mai curajosi oameni sentimente coplesitoare.

| sabin89 a răspuns:

De Victor Hugo, de Al. Dumas tatal ati uitat.

| Hombre a răspuns:

Tolstoi, Dostoievski, William Shakespeare, Jules Barbey, Miguel de Cervantes, Francesco Petrarca, Dickens, Gabriel Garcia Marquez, George Eliot, Eminescu, Mircea Eliade si cam atat mi-a venit in minte.

| DarQueen a răspuns:

Doar un geniu îmi vine în minte momentan:
John Ronald Reuel Tolkien(J.R.R. Tolkien).

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Huxley și Orwell, pentru viziunile lor.