| adyth a întrebat:

Care sunt cele mai bune(profesionale) creioane de colorat?

Răspuns Câştigător
Shin
| Shin a răspuns:

Staedler, Faber-Castell sunt foarte bune calitativ. Poti incerca cu incredere
Shin.

27 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Staedler, Bruynzeel, Koh-i-Noor, Faber-Castell, Derwent, astea sunt toate bune si le poti folosi cu incredere. Daca esti din Bucuresti, sunt cateva magazine pe strada Hanul cu Tei de unde poti sa ti le procuri.
Bafta.

| adyth explică:

Folosesc herlitz, sunt triunghiulare si au mina groasa...sunt intr-adevar foarte bune dar vreau ceva mai bun happy
Si da e o problema, eu sunt din Buzau si nu stiu exact pe unde se gasesc..Am cautat prin diferite librarii.

| adyth explică:

@dmv eu fac alb-negru din creion. Nu ma complic cu coloratul la benzi.In fond am photoshopul daca e de experimentat big grin dar multumesc pentru ideiwinking

| Klara a răspuns:

Herlitzwinking
Se gasesc si pe la noi;-)
Eu mi-am cumparat din Germania, in set de 24. De cand le am nu mi s-a rupt varful niciodata. Nu mint!
Hm, si Faber-Castell sunt bune. Insa eu m-am axat mai mult pe Herlitz tongue

| roksyk a răspuns:

Depinde.
Exista creioane de colorat Herlitz, sunt foarte bune, nu se rup varfurile si culorile sunt foarte frumoase.
Exista si creioane de colorat pentru apa. Le inmoi putin varful in apa/ulei si e ca si cum ai picta.
Exista pastel, ca un fel de creta, cu care scoti culori mai frumoase, insa cele mai de calitate le gasesti doar in strainatate.

| DMV a răspuns:

Cele de la Bruynzeel sunt cele mai bune de pe piata romaneasca, au unele nuante care nu le scoate nici o alta firma (ex 526 - ocrul e pur, are viata in el).
Incearca si creioanele-acuarela, care pot fi folosite si ca si creioane colorate.
Iar ca si sfat, pentru benzi desenate, o sa fii foarte bucuroasa de descoperi pastelul(daca nu l-ai descoperit inca), la inceput o sa-l folosesti doar la scos degradeuri si umplut foaia (ras pe foaie si dat cu vata), iar dupa, o sa poti face tot desenul(aplicat din mana, cutit, tun). La capitolul asta eu folosesc Toison D'Or, dar nu bag mana in foc ca sunt cele mai bune.

Răspuns utilizator avertizat
| zeDruit a răspuns:

Staedler

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tropicalsolors bic france 045201

| MikeNk a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis profesionale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bune sunt creioanele prismacolor.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cele mai bune sunt Prismacolor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pelican cu varf cerat

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am faber castell, le poti folosi cu incredere, sunt foarte bune si nu se rupe varful usor. Le am de 4 ani si inca ma mai tin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt faber castell. Am din acelea si sunt foarte bune, nu li se rupe varful usor, le am de 4 ani si inca ma mai tin ...incearca si tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si staedler sunt extrem de bune ca si fabel castell si koh-i-noor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu prea ma pricep la creioane dar am mai folosit koh-i-noor si nu mi s-au parut deosebite

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creioanele Giotto sunt foarte bune.

| marina_1486 a răspuns:

Pai eu stiam de crayola...nu stiu daca sunt cele mai bune, dar... sper ca te-am ajutat!

| luve a răspuns:

Royal talents holland eu folosesc creioanele astea si sunt foarte bune, coloreaza excelent.Nu stiu unde se pot gasi de cumparat eu le-am primit de la o ruda. Sper sa iti fie de folos happy

| KnightGirl25 a răspuns:

Recomand creioanele colorate de la Faber-Castell şi cele de la Herlitz! happy

| cristianoronaldooo a răspuns:

Eu cred ca cele mai bune creioane sunt acele groase.Eu le-am primit de ziua mea cand am implinit 8 ani.

| Marlen1111 a răspuns:

Eu folosesc creioanele colorate profesionale Marco, nu sunt foarte cunoscute, dar sunt excelente, au varful de 4 mm si culori foarte intense, recomand.