| Elena1234456 a întrebat:

Care sunt tarile francofone? Imi puteti da o lista completa? Va rog happy!

Răspuns Câştigător
| Baiaaanca a răspuns:

Ţări cu franceza ca singură limbă oficială

* Franţa
* Benin
* Burkina Faso
* Congo
* Coasta de Fildeş

* Gabon
* Guineea
* Mali
* Monaco
* Niger

* Republica Democrată Congo
* Senegal
* Togo

Ţări în care limba franceză este una dintre limbile oficiale

* Belgia
o Valonia
o Bruxelles
* Burundi
* Camerun
* Canada
o Québec
o New Brunswick
o Saskatchewan

* Comore
* Djibouti
* Haiti
* Luxemburg
* Madagascar
* Republica Centrafricană
* Rwanda
* Seychelles
* Elveţia (v. Cantoanele Elveţiei)

* Ciad
* Vanuatu

Ţări în care limba franceză este folosită în mod curent

* Algeria
* Andora
* Maroc
* Tunisia

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici http://ro.wikipedia.org/......ncez%C4%83 si dai mai jos si le gasesti;;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Membrii Organizatiei Internationale a Francofoniei. OIF grupeaza 53 de state si guverne si 10 membri observatori, repartizate pe cinci continente, unite, aproximativ, de folosirea in comun a limbii franceze. Vorbita de 175 de milioane de persoane, limba franceza are statut de limba oficiala, singura sau cu alte limbi, in 30 de state si guverne membre OIF.

AFRICA CENTRALA: Burundi, Camerun, Republica Centrafricana, Congo, Congo RD, Gabon, Guineea Ecuatoriala, Ruanda, Sao Tomé si Principe, Ciad

AFRICA DE EST si OCEANUL INDIAN: Insulele Comore, Djibouti, Madagascar, Insulele Mauritius si Seychelles

AFRICA DE VEST: Benin, Burkina Faso, Capul Verde, Coasta de Fildes, Guineea, Guineea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo

AFRICA DE NORD si ORIENTUL MIJLOCIU: Egipt, Liban, Maroc, Mauritania, Tunisia

AMERICA-CARAIBE: Canada, Canada (Nouveau-Brunswick), Canada (Québec), Republica Dominicana, Haiti, Sainte-Lucie

ASIA-PACIFIC: Armenia**, Cambodgia, Georgia**, Laos, Vanuatu, Vietnam

EUROPA: Albania*, Andorra*, Austria**, Belgia, Bulgaria, Communauté française de Belgia, Croatia**, Fosta Republica Iugoslava a Macedoniei*, Franta, Grecia*, Ungaria**, Lituania**, Luxemburg, Moldova, Monaco, Polonia**, Republica Ceha**, Romania, Slovacia**, Slovenia**, Elvetia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai poti sa scrii pe google tarile francofone si afli 100%sigur;-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Camerun eu stiu ca franceza e in totalitate oficiala, intrucat a fost colonie franceza nu britanica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.intra pe Google si scrie:Tari Francofone:*:Xwinking

| didu11 a răspuns:

AFRICA CENTRALA: Burundi, Camerun, Republica Centrafricana, Congo, Congo RD, Gabon, Guineea Ecuatoriala, Ruanda, Sao Tomé si Principe, Ciad
AFRICA DE EST si OCEANUL INDIAN: Insulele Comore, Djibouti, Madagascar, Insulele Mauritius si Seychelles
AFRICA DE VEST: Benin, Burkina Faso, Capul Verde, Coasta de Fildes, Guineea, Guineea Bissau, Mali, Niger, Senegal, Togo
AFRICA DE NORD si ORIENTUL MIJLOCIU: Egipt, Liban, Maroc, Mauritania, Tunisia
AMERICA-CARAIBE: Canada, Canada (Nouveau-Brunswick), Canada (Québec), Republica Dominicana, Haiti, Sainte-Lucie
ASIA-PACIFIC: Armenia, Cambodgia, Georgia, Laos, Vanuatu, Vietnam
EUROPA: Albania, Andorra, Austria, Belgia, Bulgaria, Communauté française de Belgia, Croatia, Fosta Republica Iugoslava a Macedoniei, Franta, Grecia, Ungaria, Lituania, Luxemburg, Moldova, Monaco, Polonia, Republica Ceha, Romania, Slovacia, Slovenia, Elvetia

| BotRoxana a răspuns:

Eu asta vreau sa stiu dar din europa doar sa fie francofone...