leonardk
| leonardk a întrebat:

Cati dintre voi isi mai amintesc despre Narghita si despre muzica ei? Acel fenomen de talent si frumusete care canta in limba indiana, se zbate acum in datorii. Cei care-l iubiti pe Michael Jacasaon, faceti-va timp sa ascultati macar o melodie a acestei mari Doamne a muzicii! Este o emisiune acum, pe Antena 1 care face referire la Narghita si la viata ei.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnule se pune problema alora care au bani si alora care n-au.Parerea mea este ca toata lumea are un banut acolo de bine de rau iar cei care ramin fara nu pot decit sa cred ca banii lor au fost administrati nasol.Despre cintareata, ca mai toti cintaretii, a avut timpul ei de glorie si nu pot sa cred in ruptul capului ca n-au fost bani.Au fost si ca a ramas fara ei nu-i decit singura vinovata.

10 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Intamplarea face sa fi lucrat catva timp chiar in satul in care s-a nascut Narghita si sa-i cunosc indeaproape cateva dintre rude:unchi, veri, nepoti. A fost intr-adevar un fenomen la vremea ei, talentul cu care interpreta melodiile din filmele indiene ale vremii -Vagabondul, Articolul 420, au atras atentia Indirei Ghandi care a luat-o sub obladuirea ei in India, prilej cu care artista noastra s-a perfectionat in dansul si muzica indiana. Dupa cate stiu nu are niciun fel de dificultati financiare. Zvonurile s-au ivit in urma retragerii totale a artistei din viata publica.Somnul... ignorantei naste monstri, ca sa parafrazez un cunoscut dicton.

| Parintele a răspuns:

Pai si daca e asa o valoare de ce nu are bani? ca datorii avem toti si nu mai mergem la TV.

leonardk
| leonardk explică:

@Criticul - sincer sa fiu...si eu cam gafai in datorii dar imi recunosc mie insami ca nu sunt Narghita si n-am fost in viata mea o valoare. Supararea mea este ca oamenii de valoare nu sunt apreciati. Dar, valorosi au ba, trecem noi peste toate datoriile. Daca esti 4 ani primar la Vascauti, ai pensie de boier toata viata. Ca actor, cantaret sau om ce-ti daruiesti viata de dragul artei (cei care ne bucura viata trista prin prestatia lor), cand ai incetat sa muncesti, ai incetat sa traiesti si sa-ti castigi painea.

leonardk
| leonardk explică:

Scuze Jacasaon = Jackson dar n-am mai putut edita

| Aurelia a răspuns:

Am aflat despre Narghita de pe internet, mi se pare o cantareata romanca de exceptie. Am auzit de asemenea ca aceasta a cantat multe melodii indiene, am si ascultat cateva si de atunci mi-a placut foarte mult Narghita! Exista cantece pe youtube si trilulilu, chiar ca sa pricepe!

| DrViorel a răspuns:

Hei, adevratale comori ale vocii nu se uita niciodata, indiferent ca sunt decedate de ani sau chiar sute de ani... pacat doar ca muzica buna nu se mai promoveaza asa de bine acum, acum se promoveaza,,, chichi-bum",,, chi-chi-wuau" niste papite si servus melodie de top. Dar ce sa zic mai sunt care asculta si melodi de calitate. O zi buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se zbate-n datorii zici...
Da eu daca ma zbat in datorii, crezi ca intereseaza pe cineva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O mare valoare românească comercializată "indienește"!
O voce de neegalat, Naarghita.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naarghita, in perioada dintre Beatles si ABBA, a fost considerata de principalele case de inregistrare, precum si academii sau alte foruri de specialitate ale acelei perioade (plus publicatii si radio-TV), "cea mai buna voce din lume" (avand corespondent masculin pe Tom Jones). Era ofertata peste tot, numai la noi, nu. Chiar si la varsta de acum, alaturi de Mihai Traistariu (care, ca si Mariah Carey poate modela vocea intr-un "spatiu" de cinci octave si un sfert; Pavarotti, Dumnezeu sa-l ierte, nu mai este), ar putea realiza capodopere, dar, se pare, numai "preluati" de Nicole Formescu, care trebuie sa "modeleze" compozitii pentru punerea in valoare a calitatilor lor vocale... Nu ar fi o noutate pentru compozitoare, cea care a compus pentru Celine Dion, Eminem, Boys II Men etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa sfarsesc marii artisti in Romania.