| Fetitza_7841 a întrebat:

CE carte as putea citi? Nu conteaza despre ce, doar sa fie interesant.

7 răspunsuri:
| Dean1996 a răspuns:

Seria Twilight e plictisitoare pe langa titlurile de mai jos:
Agatha Christie(orice poti citi de ea, modul cum scrie te face sa scapi cartea din mana) 10 negri mititei,crima din orient express,misterul trenului albastru(ff buna cartea)
Portretul lui Dorian Gray(ASTA trebuia sa o pun prima, este o carte superba, mirifica.perfecta chiar,in sensul propriu,daca o vei citi,vei vedea de ce,ti-o recomand,citeste-o pe asta mai intai, si dupa seria A.C, nu vei regreta)

| Alexa_4667 a răspuns:

Confesiunile unei gasti de fete,
Garguile,
Labirintul rozelor,
Loreley,
Cartea fara nume,
Jurnalul lui Caty,
Emily the Strange,
320 de pisici negre,
Zodia indragostitilor,
Slam.
Depinde ce gen iti place, eu am enumerat lecturi mai usoare, adolescentine, dar si unele cu un inteles mai profund( Garguile, labirintul rozelor). Spor la citit, o primavara frumoasa!

| MeUFO a răspuns:

Bună! Nu te supăra, dar ar fi fost foarte bine dacă spuneai şi câţi ani ai. Ţi s-au făcut recomandări foarte pestriţe, Dumas şi Kafka, Hugo si Coelho... Unele sunt pentru vârste mai fragede, altele pentru persoane cu o experienţă de viaţă mai bogată. Îţi dau o idee: intră pe http://lecturirecenzate.ro/, vezi acolo ce romane ţi-ar plăcea şi apoi caută-le şi citeşte-le. Succes!

| LilySwan a răspuns:

Pentru a-ti dezvolta imaginatia si vocabularul, uite cateva carti din care daca citesti 25 de pagini garantat, nu le mai lasi din mana:
Dostoievski -Crima si pedeapsa; Fratii karamazov
Victor Hugo - Mizerabilii; Notre Dame de Paris
Alexandre Dumas (fiul)- Dama cu camelii
Emile Zola - La paradisul femeilor; Nana
Franz Kafka - Procesul
Dupa ce ai epuizat literatura clasica, o poti aborda si pe cea contemporanatongue Am citit recent o povestire relaxanta si usor de parcurs scrisa de un scriitor american modern : Richard Paul Evans - Floarea-Soarelui. Sper sa te pasioneze aceste cartihappy pup

| WatswovskyvonAle a răspuns:

Alchimistul [Paulo Coelho]
Chiar ti-o recomand! happy

| Giulia_7179 a răspuns:

Din colectia coktail de la humanitas is ff tari. http://www.humanitas.ro/humanitas-fiction/cocktail

| Sevenup a răspuns:

Pai :
-Seria Twilight
-Damnare
-Evermore
-Vampirii din Morganville
-Seria fortele raului absolut
-Jurnalele vampirilor
-Academia vampirilor
Sper sa-ti placa macar ceva big grin