| 123098lolol a întrebat:

D-na de romana ne-a dat o tema. suntem un grup de 5 copii si trebuie sa cautam o carte pe care doamna nu o cunoaste si sa o povestim. Ceva mai interesant. Nu conteaza domeniul! Idei?

8 răspunsuri:
| Parker a răspuns:

In arsita noptii de John Ball. E un roman politist.Nu foarte lume a citi-o desi totusi e faimoasa. Pun pariu ca profa de romana nu o cunoaste.

| Simina1066 a răspuns:

Depinde ce clasa esti... Daca esti in liceu sigur o sa aiba mai multe pretentii si nu prea poti sa-i dai nimic nou:d daca esti insa in generala ii poti descrie multe carti :"Shogun" de James Clavell de exemplu. Are multe volume dar te-as putea ajuta cu rezumatul daca vrei, desi am citit-o de mult, oricum sunt multe carti pe care le poti mentiona. Sper ca te-am ajutat!

| 123098lolol explică (pentru Simina1066):

Sunt cls a VII-a

| Simina1066 a răspuns (pentru 123098lolol):

Am 2 carti pentru tine, dar daca nu iti place nici una iti fac rezumatul altor carti:d : 1. "De veghe in lanul de secara" - J.D.Sallinger Este vorba de un baiat de 16 ani, Holden, cu o situatie mai speciala in familie, din cauza ca fratele lui Allie a murit de leucemie. Din cauza mortii lui, Holden a devenit mult mai retras cu profesorii si colegii lui, dar cu sora lui Phoebe a devenit excesiv de protector. Situatia financiara a parintilor lui ii permitea sa mearga la cele mai bune scoli private, insa el era mereu exmatriculat sau fugea din proprie initiativa.La ultima sa scoala, Pencey, din 5 materii a ramas corigent la 4, insa a trecut la engleza, datorita pasiunii lui pentru literatura si compunere. Din cauza ca s-a certat cu colegul lui de camera, a hotarat sa plece de Vineri, chiar daca parintii lui aflau abia Miercuri de exmatricularea lui. Asa a inceput mica sa aventura, un weekend departe de parinti (mai multe aflii tu tongue ) care se termina cu inchiderea lui intr-un ospiciu. 2. Jane Eyre- de Charlotte Bronte Este vorba de o mica fata orfana, pe nume Jane, care statea impreuna cu matusa sa vitrega si cei 3 copii ai sai. Matusa sa nu o prea suporta din cauza ca era singura care citea din casa ei, copii ei fiind niste rasfatati, asa ca intr-o zi a hotarat sa o duca la un internat de fete. La internat se imprieteneste cu o fata, insa acea fata moare curand de tifos, Jane devenind din ce in ce mai distanta, axandu-se doar asupra cartilor. Anii trec, iar Jane devine una din profesoarele internatului, insa isi cauta alta slujba in jiare, intr-un final gasind una de guvernatoare. Jane acceptata ca guvernatoare se duce la conacul domnului Rochester, unde isi incepe marea sa viata si aventura amoroasa. Daca nu iti plac, desi sunt foarte frumoase si usoare, iti mai pot recomanda multe, insa astea am crezut eu ca sunt potrivite pentu tine in momentul de fata. Sper ca te-am ajutat!

| iEmonel a răspuns:

Poti lua o revista porno si sa zici ca e carte de colorat [ o face unu cu alb pe una laughing ]...

| troller2103 a răspuns:

Du-te la magazinul de la coltwinking. cumparati o agenda smug. e groasa are multe file happy. te uiti putin prin ea, la randuri, la dimensiunea paginii, nu e greu de citit, nu scrie nimic de fapt happy.

eu dai la profa si sa vezi ca ea nu conoaste acea carte laughing :*

| snaaa2l a răspuns:

Biblia satanista. pun pariu ca nu o stie laughing

| MagdaSt a răspuns:

Hahaha :]]
Păi poţi să-i povesteşti Twilight [bleah] sau anumite cărţi cu vampiri sau chiar Harry Potter, că pe astea sunt sigură că nu le-a citit. Sau poţi alege ceva de Immanuel Kant, că pun pariu că nu se omoară cu lecturile 'mai greu de digerat'. Sau chiar şi De veghe în lanul de secară, pentru că nu mulţi profesori/ profesoare apreciază sau au auzit ce carte.
Sau o ceva şi mai simplu: ia o revistă, povesteşte-i nişte aberaţii şi să vezi cum nu ştie :]]