| MarianaDrocsa1992 a întrebat:

Ce carti sunt potrivite sa citesc la varsta de 14 ani? Va rog nu spuneti despre Jules Verne sau carti cu vampiri, deoarece Jules Verne am citit si nu mi se pare extraordianr, iar cele cu vampiri nu sunt pe placul meu.Prefer de dragoste, aventura, SF. Fundahappy

13 răspunsuri:
| CartideCitit a răspuns:

Daca vrei sa identifici carti interesante din diverse categorii, gasesti aici:
- carti de aventura: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Aventura
- carti cu mistere: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Mistere
- carti politiste: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Politiste
- carti de dragoste: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Dragoste
- carti SF si fantasy: http://www.cartidecitit.ro/Carti-SF-si-Fantasy
- carti thriller: http://www.cartidecitit.ro/Carti-Thriller

Citeste recenziile si alege-ti cartile preferate. Lectura placuta!

| MyShadow a răspuns:

Singur pe lume- Hector Malot
Mizerabile- Victor Hugo? asta depinde de act de studioasa esti :d
Romeo si Julieta- toata lumea stie autorul
Ferma animalelor- recomandat

| Razviiiiiiiiii a răspuns:

Sunt : Fortele Raului Absolut sau Harry Potter, Cititorul din pestera de Rui Zink, Nu plange sub clar de luna de Heather Davis, Eve de Anna Carey si mai sunt...dar mi-e lene sa le spun pe toate laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Intră pe http://lecturirecenzate.ro/ și în josul paginii găsești recomandările pentru vârsta ta.

| eusicumine_4355 a răspuns:

Legendele olimpului, Liliada Odissea Enedia, 1001 de nopti ( M-i se par cam ciudate povestile alea),Baltagul, Morometii, Ion de Liviu robeanu,(o sa-ti prinda bine mai incolo)

| Aisha a răspuns:

Pai eu am tot 14 ani si pot sa iti zic ce am citit in ultima vreme. Pai eu am citit : Ciocoii vechi si noi, Baltagul, Fortele raului absolut (3 carti), Eve de Ana carey, Valentine de Adriana Trigiani, Nu plange sub clar de luna, Cei trei muschetari si continuarile lor, Dupa douazeci de ani si Vicontele de Bragellone, ar mai fi cartile cu Nina de Moony Witcher (4 la numar ), Tara duncan (6 la numar), vraciul (si toate continuarile lui) de joseph delaney, am mai citit Codul lui DaVinci, ai mai putea incerca Fortareata digitala si ingeri si demoni de acelasi autor (Dan Brown). Sper ca ti-am fost de ajutor!

| copiladolescent a răspuns:

Depinde. ce gen iti place in mod special. Dragoste, ai putea incerca "Sotia calatorului in timp" de Audrey Niffenegger, o carte superba, captivanta, romantica cu ceva aventura si SF. Mie mi-a placut mult. Apoi un celebru romancier al timpurilor noastre este Nicholas Sparks, eu am citit "Jurnalul unei iubiri". Daca preferi cartile inteligente, profunde si totusi foarte frumoase iti recomand "Torturati-l pe artist" de Joey Gobel. Daca preferi cartile deosebit de frumoase, dar foarte triste in care se prezinta adevaratii eroi, poti sa citesti : "Vanatorii de zmeie" de Klade Hosseini sau " Splendita cetate a celor o mie de sori", "Se numea Sarah" de Tatiana de Rosnay. Si daca vrei sa citesti aventura pura, fara romantism, o carte plina de savoare care te face sa te indragostesti irecuperabil de personaje si Vestul Salbatic, citeste "Winnetou" de Karl May.

| Ionutz_Leonard_1995 a răspuns:

Ai putea citi Ciresarii toate cele 5 volume, mie mi se par f frumoase, Legendele olimpului zei si eroi, Toate panzele sus, Insula canibalilor-editura Forum......de dragoste. Tainele trecutului-Amanda Quick; Regele furtunilor-Amanda Scott; Fericire periculoasa-Jo Boverly.Bafta la citit!

| amelutzza a răspuns:

Daca iti place dragostea incearca ceva de Sandra Brown sunt super cartile ei am citit cateva si incers sa mai gasesc SUCCES

| Tha_Criss_Ralu_1990 a răspuns:

Si eu am aceeasi problemă. Uite, iti recomand Mortal Instruments de Cassandra Clare, Tronul de Clestar de Sarah J. Maas, Când esti vrajitoare de Carolyn MacCullough, Divergent de Veronica Roth si Insurgent si Allegiant sunt urmatoarele volume dacă iti plac. Dacă nu iti plac vampirii inseamnă că nu pot să iti recomand seria Amurg de Stephenie Meyer dar e frumoasă seria.Cam atât iti recomand acum pentru că nu stiu dacă o să iti placă eu le-am citit pe toate deci nu iti dau după ureche. Sper că am fost de ajutor.

| Tha_Criss_Ralu_1990 a răspuns:

Si eu am aceeasi problemă deci te inteleg si iti recomand Mortal Instruments de Cassandra Clare, Cand esti vrajitoare de Carolyn MacCullough‎, Tronul de Clestar de Sarah J. Maas, Divergent si Insurgent de Veronica Roth. Ai spus că nu iti plac vampirii dar totusi iti recomand seria Amurg de Stephenie Meyer. Atat iti recomand acum pentru că nu stiu dacă avem acelasi stil literar. Sper că am fost de folos.

| iulia980 a răspuns:

Incearca Si daca e adevarat de Marc Levy, La Medeleni, Harry Potter(eu le-am citit pe toate in o luna si jumatate) sau Scrisoare de dragoste si Invitatie la vals de Mihail Drumes... Sper ca acest raspuns ti-a fost de folos

| MarianaDrocsa1992 explică (pentru iulia980):

Harry Potter citesc acum, iar La Medeleni am citit din clasa a4-ahappy