| moodyblues a întrebat:

Ce carti v-au marcat profund?
Exista carti cu un mesaj atat de puternic incat sa poata schimba mentalitati(poate chiar pe plan mondial)? Care?

15 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Cărţi cu mesaj puternic...Nimic nou pe frontul de vest-Erich Maria Remarque, una dintre cele mai bune pledoarii anti-război, 1984-George Orwell, rezultatul violentei dezamăgiri trăite de autor, iniţial un admirator al comunismului, Arhipelagul Gulag-Alexandr Soljeniţin, cartea care a deschis ochii Occidentului asupra ororilor totalitarismului sovietic, Sophie a ales-William Styron, drama supravieţuitorilor lagărelor naziste... şi mă refer doar la câteva cărţi de ficţiune, fără să mai enumăr toate cărţile non-ficţiune care descriu situaţii cutremurătoare(Jurnalul Annei Frank, Jurnalul Zlatei) dar nu cred că o carte poate schimba mentalităţi la nivel mondial, nici Biblia n-a reuşit asta.Alte cărţi care au însemnat ceva pentru mine-J D Salinger-De veghe în lanul de secară, William Golding-Împăratul muştelor, Albert Camus-Ciuma, Louis Bromfield-Vin ploile, Ken Kesey-Zbor deasupra unui cuib de cuci, Simone de Beauvoir-Toţi oamenii sunt muritori, Boleslav Prus-Faraonul, Binecuvântaţi animalele şi copii-Glendon Swarthout, Doamna Ex-Herve Bazin, Cei goi şi cei morţi-Norman Mailer, m-au marcat la vârste diferite, în moduri diferite şi din motive diferite, altora s-ar putea să li se pară doar nişte romane bune şi atât.

mira
| mira a răspuns:

"Arta de a reusi in viata" de Dale Carnegie

| Bacemi a răspuns:

Negura de Miguel Unamuno, Piciul de Alphonse Daudet si Dama cu camelii de Alexandre Dumas fiul.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu propun Arhipelagul Gulag al lui Soljenitin.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cel mai iubit dintre pamanteni, Shogun-ul lui Clavell, Magicianul lui John Fowles, Cartea de la San Michele, de Axel Munthe, Prometeu sau Viata lui Balzac a lui Andre Maurois, etc...
Impactul nu poate fi identic, fiecare avem personalitati atat de diferite...

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Cărţile lui Osho.

| Alex >D a răspuns:

Bine. poate nu e chiar geniala, nu poate schimba multe mentalitati, dar am citit Amanta la 1000 de km de Angelo Frattini. Povestea aia de dragoste e chiar unica, adica ma enervam pur si simplu la atitudinea fetei fata de iubit laughing. O carte plina de umor, personaje bine caracterizate. merita timpul!

| ionoion a răspuns:

King rat de James Clavell.

| Instinkt a răspuns:

Da se poate ca,,, carte m-a marcat singur pe lume de hector malot dar in viata cel mai mult m-a marcat muzica
recomand NANE

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand Aldous Huxley, intreaga opera, in special Minunata lume noua si Maimuta si esenta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fight club

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vedem... ce spui de Conversatii cu Dumnezeu de Neale Donald Walsch, de gama larga de carti scrise de Doreen Virtue(ca Vindecarea cu Ingeri, Calauzire Divina, Ingerii 101 etc), Fluxul de Tara Meyer-Robson( o recomand cu toata caldura, iti va schimba viata) si lista poate continua; recomand toate cartile mentionate mai sus, iti ofera o perspectiva diferita asupra vietii insasi, care te schimba complet, nu vei mai fi aceeasi persoana(experienta proprie).
Spor la citit!
Merita
kiss

| corado a răspuns:

Hmmm incearca de STENDHAL - ROSU SI NEGRU si VICTOR HUGO - MIZERABILII! Pe mine unul m-au facut sa imi schimb mentalitatea despre oameni si sa vad si alte parti. Eu mai citesc si carti de psihanaliza sau psihologie aplicata si invat unele lucruri si de acolo, dar plecarea a fost din cele doua carti enumerate mai sus!

| AMOSRAMAN a răspuns:

Ptere versus Forta a Dr. David R Howkins aduce measul unui iluminat al acesui inceput de secol, exprimat in limbajul specific anului 2000. Explicarea in termeni stiintifici(dr. in psihiatrie si dr. in filosofie) si capacitatea de redare a starilor din colo de Mintea Superficiala, constituindu-se intr-un necesar si totodata autentic translator al sensului si necesitatii transcenderii "normalului" promovat si "adulat" de Constiinta de TURMA, atat de nociva TRAIRII autentice a BUCURIEI ca stare firesaca, de catre fiecare Fiinta umana, aici si ACUM...