| 1Hekate1 a întrebat:

Buna,

Cum pot invata agricultura (de la 0)? Exista ceva carti pe care le puteti recomanda? Nu doresc sa lucrez in domeniu, doar sa am cat mai multe cunostinte, voi avea nevoie de ele pe plan personal, detin un teren si as vrea sa incep sa imi cultiv singura cam tot ce se poate pentru a depinde cat mai putin de societate. Am descris doar ca sa se poata intelege cam ce vreau sa obtin din aceasta invatare, nu ma intereseaza neaparat diplome etc, desi nu exclud nici ideea de a face niste studii in domeniu daca nu se poate altfel.

Răspuns Câştigător
| 94Lucifer94 a răspuns:

Eu cred că cel mai simplu e să urmărești pe Youtube, de exemplu cum se plantează fiecare legumă in parte. De obicei contează un sol nutritiv, irigația, dar cel mai important este combaterea bolilor și dăunătorilor.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta manuale de specialitate pentru licee agricole.
De asemenea, majoritatea raspunsurilor la intrebari le poti regasi pe site-uri de internet, de la vecinii, etc.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cărți plus practică pe terenul tău.

| dullcat a răspuns:

In locul tau as cauta despre permacultura.Este o diferenta clara intre cele doua.Gasesti tot ce vrei pe YouTube sau in carti online. Daca stii engleza, iti va prinde foarte bine.

| Sistemulxxl a răspuns:

Pai cauta cartea: Totul desprevagricultura de Petre Daia.

| anamaria556 a răspuns:

Buna! Eu sunt studenta la agricultura și am descoperit un site unde poti invata lucruri despre domeniul asta. Din ce am vazut este un site nou, nu au foarte multe articole, dar publica destul de des și sunt chiar foarte bine structurate si usor de inteles. Site-ul se numeste invatagricultura.ro