| anonim_4396 a întrebat:

Ce curiozitati(in gen stiati ca?) stiti despre tarile din Europa Centrala! Cel mai bun raspuns are funda, iar toti primesc cate puncte vor!

2 răspunsuri:
| larousee a răspuns:

Stiai ca
In Polonia se afla singura padure preistorica din Europa Centrala?
In Maribor, Slovenia se afla cele mai vechi vii din lume?
Cehia este tara berii brune (Budvar, Pilsner Urquel, Krusovice). Cehii sunt cei mai mari bautori de bere. In centrul Pragai, ‘U Fleku’ si ‘U Tomase’ sunt cele mai vechi berarii existente inca de prin Evul Mediu. Aici se asculta in general jazz?
Pizza a aparut in sec. XVIII - saracii obisnuiau manance sos de rosii pe painea lor plata. Prima pizzerie, "Antica Pizzeria Port’Alba", s-a deschis pe la 1830 la Napoli si este deschisa si astazi?

| LicCuricCi a răspuns:

Alegeti de aici ce iti trebuie
ELVEŢIA

* Este ţara cu cea mai ridicată altitudine medie din Europa, axată în principal pe Munţii Alpi şi pe Munţii Jura.

* Are cea mai lungă peşteră din Europa, Holloch (104 km), situată în Alpii Calcaroşi din partea centrală a ţării, lângă localitatea Moutathul.

* Aici se află cascada Staubbach, care, are ape ce se volatilizează. Este situată pe râul Trummelbach din Podişul Elveţiei, la nord de Fribourg. Apele râului cad de pe un platou, înregistrând într-o singură cădere 300 m. Apa, pulverizată, pare a se volatiliza înainte de a atinge solul.

* Este ţara industrială evoluată, cu cel mai mare Produs Intern Brut/locuitor din lume (43 800 dolari/loc.).

* Reprezintă unul dintre marile centre financiare ale lumii (primul loc pe Glob ca cifră de afnceri/locuitor).

* Deţine locul 3 în lume ca rezerve de aur.

* La Saafee se află un faimos metrou alpin, cel mai înalt funicular subteran din lume 3 500 m, o cale ferată la 3 131 m ajungând la Cabana Regina Margareta cu o superbă panoramă sub Vf. Guifetti. Aici este cel mai înalt baraj din lume - Mauvoisin 3 500 m şi cel mai înalt lac antropic din Europa (Grande Dixence, 2 364 m).

* Staţiunea Davos (1 560m) are cea mai mare pistă pentru sporturile pe gheaţă din lume.

FRANŢA

* Malpas este primul canal-tunel construit pe Terra. Situat în sud-vestul Franţei, pe vechea arteră de navigaţie fluvială Canal du Midi (241, 7 km lungime, 2 m adâncime) care leagă fluviul Garonne de Marea Mediterană, acest tunel a fost realizat în timpul domniei lui Ludovic al XlV-lea, între anii 1666-1667.

* Parisul, aşezat pe Sena, pe vechea aşezare Luteţia, de pe vremea lui Cezar, devine capitală a Franţei în anul 1000.

* Simbolul Parisului este turnul Eiffel. Acesta măsoară 320 m, iar în zilele călduroase, din cauza dilatării metalului înălţimea se poate mări cu 14-15 cm. Turnul a fost construit în 1889 de către arhitectul Gustave Eiffel. Până în anul 1931 a fost considerat cea mai înaltă construcţie din lume.

* Km 0 sau punctul 0 al Parisului se află în piaţa din faţa Catedralei Notre Damme. De aici, începe să se măsoare lungimea drumurilor naţionale ale Franţei. Cele mai cunoscute cartiere ale Parisului sunt Quartier Latin, Maine Montparnasse - cartierul unde a locuit Brâncuşi, Champs Elysees, Saint-Germain, Grands Boulevards.

* Muzeul Luvru a fost construit timp de peste 600 de ani, începând din 1204, până în 1860; colecţiile de artă sunt cu mult peste 200000 şi numărul vizitatorilor anual este de peste 5 milioane.

* În nord-vestul Parisului este cartierul Defence (oraşul de sticlă) cu Arcul Defence, care are structură cubică, cea mai mare realizare din lume, cu 36 de etaje, fiecare perete având 110 m (1 030 cuburi) în interior cu marmură de Carrara, iar pe exterior cu oglinzi refractare - construcţie unicat pe Glob.

Germania

* Megalopolisul Ruhr - Rhein înregistrează 6, 53 milioane locuitori (2004).

* Oraşul Ulm se impune prin catedrala gotică (1377), cu cel mai înalt turn din lume - 161 m şi obeliscul de marmură cu o corabie metalică.

* Este o,, locomotiva" a industriei mondiale, model economic şi social.

* Lider mondial al exporturilor (aproape 800 mid. dolari, 2004).

* Are cel mai mare pare de autovehicule din Europa (44, 4 mil.).
* Domul uriaş de la Passau are cea mai mare orgă din lume: 16 000 de tuburi şi 215 registre.

FINLANDA

* Cea mai abundentă resursă naturală a Finlandei o reprezintă pădurile. Acestea acoperă aproape 2/3 din suprafaţa ţării - un procentaj mai mare decât în orice altă ţară europeană.

* Este una dintre cele mai mari producătoare de placaj din lume şi printre cele mai mari producătoare de hârtie şi carton.

* Noul oraş Taplora a devenit un model universal pentru planificarea urbană. O organizaţie privată 1-a dezvoltat în anii 1950.

* Are cei mai mulţi abonaţi de telefonie mobilă şi cei mai mulţi locuitori conectaţi la internet din lume. Compania finlandeză Nokia este cea mai mare producătoare de telefoane mobile din lume.

* Femeile finlandeze au fost primele din lume cărora li s-a acordat dreptul de vot (1906).

LIECHTENSTEIN

* Prin referendumul din 1 iulie 1984 este acordat drept de vot femeilor, fiind singurul stat european în care femeile nu aveau acest drept.

* Este cunoscut prin producţia şi exportul de dinţi artificiali şi proteze dentare (locul 1 pe glob).

* Legislaţia fiscală liberală a transformat statul într-un adevărat,, paradis fiscal", centru mondial financiar, aici fiind înregistrate circa 74 000 de firme străine.

LITUANIA

* În apropierea capitalei Vilnius se află centrul geografic al Europei.

LUXEMBURG

* Este ţara unde se înregistrează cea mai mare putere de cumpărare, dintre ţările Uniunii Europene; are cel mai mare venit intern brut (38 830 dolari/cap de locuitor, în 2002).

MALTA

* La Tarxien, Hagar Qim şi Mnajdra se află templele megalitice, din perioada 2000-1500 î.Hr.

MAREA BRITANIE

* Arhipelagul Britanic cuprinde 1 000 de insule, dintre care Marea Britanie şi Irlanda sunt cele mai importante ca suprafaţă.

* La 16 noiembrie 1830, pe linia Liverpool - Manchester, s-a inaugurat primul tren de persoane, cu 130 de călători, tractat de o locomotivă cu aburi şi care a parcurs traseul într-o oră şi jumătate, cu viteza de 35 km/oră (inventatorul era Robert Stephenson).

* Londra are cel mai mare aeroport al lumii, după numărul de pasageri (103, 6 milioane, 1999).

* Cel mai mare tunel rutier submarin din cadrul unui oraş este cel de sub estuarul fluviului Mersey, construit în anul 1937, de 3 500 m lungime, din care 1/3 sub apă, el legând oraşul Liverpool cu suburbia acestuia Birkenh.

* Cel mai mare pod suspendat în serviciu este,, Humber Estuary Bridge" din Anglia. Cele două turnuri ale sale au înălţimi de 162, 5 m, iar deschiderea arcului principal care se sprijină pe ele măsoară 1 410 m. Din cauza curburii Pământului turnurile nu sunt paralele, abaterea fiind de 36 mm. Daca se includ şi deschiderile celor două arcade laterale, lungimea podului Humber creşte la 2 220 m. Construcţia lui a început la 27 iulie 1972 şi s-a încheiat la 17 iulie 1981.