| lennox a întrebat:

Vreau si eu curiozitati despre crapi. Stiati ca.
Stiati ca. Stiati ca. cel putin 10... va rog raspunsurile cat mai repede posibil. fundita pentru cel ce va da primul raspuns si care le da bine. va rog urgent.

4 răspunsuri:
| SimonaCristina a răspuns:

Cauta pe wikipedia. FUNDA!

| EdwardTeach a răspuns:

Crapul este un peşte.

| blondyna9o a răspuns:

1.Stiati ca in tara noastra se intalnesc mai multe specii de crap?
2.Stiati ca Crapul (Cyprinus carpio) este un peste teleostean din familia ciprinidelor?
3.Stiati ca crapul atinge maturitatea sexuala la varsta de 2-5 ani si se inmulteste in lunile mai-iunie?
Stiati ca Puietul se hraneste la inceput cu zooplancton, iar mai apoi, cand atinge 1, 8 cm lungime, cu nevertebrate de fund (hrana principala a unui crap adult)?
4.Stiati ca crapii de un an cantaresc in medie 15-150 g, cei de doi ani 150-1000 g, cei de trei ani 350-2000 g?
5.Stiati ca Carnea de crap este gustoasa si are o valoare nutritiva inalta?
6.Stiati ca in tara noastra crapul traieste in general in ape de campie, in lacuri de acumulare, in Dunare, Delta Dunarii, in anumite rauri cu ape domoale?
7.Stiati ca Crapul este un peste de talie mare, greutatea medie a unui adult fiind de 11.5 kg; exemplarele cele mai mari pot depasi 40 kg (au o rata de crestere de 1.4 kg/an) si pot trai peste 40 de ani?
8.Stiati ca perioada de depunere a icrelor este deosebit de grea pentru femelele crap?
9. Stiati ca la depunerea icrelor, crapii masculi lovesc cu putere femela in abdomen ajutand la expulzarea icrelor?
10.Stiati ca icrele sunt depuse pe vegetatia submersa, de regula in mai multe sedinte?
Funda?