| 123jojo123 a întrebat:

Buna!
Pentru inscrierea la un liceu pedagogic trebuie sa dau proba de aptitudini artistice.Intrebarea este daca desenul trebuie lasat doar in creion(schita) sau trebuie si desenat.
Multumesc anticipat! big grin

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Desenul NU se lasă sub formă de schiţă în creion!
Se SUBÎNŢELEGE acest aspect din moment ce se face referire la CULORI;)

"3. PROBA DE APTITUDINI ARTISTICE :
Proba constă în realizarea unei naturi statice cu două sau trei obiecte cu o temă plastică propusă de comisie.
Aptitudinile investigate sunt:
* receptarea culorilor, a proporţiilor dintre obiecte;
* încadrarea echilibrată a formelor plastice într-un spaţiu. "

Vezi un tutorial/indicaţii la linkul :
http://alegsadesenez.com/......u-de-arta/

Trebuie să ai medie de trecere ( minim 5 - media de admitere ) şi TREBUIE să dai probe eliminatorii ( vocaţionale )!
Media finală a celor admişi depinde şi de concurenţă...

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai ( în luna mai 2015 ) Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( pedagogic ) - vezi detalii despre probele de aptitudini în Anexa nr. 3 ( pag. 11 ) la ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......I_2015.pdf

"Probele de aptitudini :
21-22 mai 2015 = Eliberarea anexelor fişelor de înscriere pentru elevii sau absolvenţii care doresc să participe la probe de aptitudini

25-26 mai 2015 = Înscrierea pentru probele de aptitudini

27-30 mai 2015 = Desfăşurarea probelor de aptitudini

1 iunie 2015 = Afişarea rezultatelor la probele de aptitudini
Depunerea contestaţiilor la probele de aptitudini, acolo unde metodologia permite acest lucru

2 iunie 2015 = Afişarea rezultatelor finale" - SURSA = "Calendarul admiterii 2015" = Anexa 1 la Ordinul M.E.N. nr. 4432/29.08.2014 de la linkul :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

http://www.isjbraila.ro/......u_2015.pdf

Toate cele bune.

| AdeDm a răspuns:

Eu cred ca asta depinde si difera de la fiecare liceu la altul. Dar sincer nu vad care ar putea fi diferenta dintre o varianta si cealalta thinking Oricum stai chill, probele sunt usoare, pentru ca si eu am urmat un liceu pedagogic, iar din cate imi amintesc pe vremea mea ( adica acum 5 ani) a trebuit doar sa schitez desenul, nimic ma mult. Funda? ^^

| Rebecca13 a răspuns:

La pedagogic e si fratele meu, ei si ca sa intre acolo a trebuit sa faca vreo trei desene, sa cante si sa spuna de ce doreste profil pedagogic! Eu zic ca nu prea conteaza la mine la liceu eu fac desenele cum imi e mai usor si nu imi spune nimic! P.s:Sper ca te-am ajutat! Fundita?