| ruPfashu a întrebat:

Ce importanta are Religia in viata voastra?

Răspuns Câştigător
| HappyCandy a răspuns:

Pe aproape oricine intrebi, o sa iti spuna ca religia este un lucru bun. Te indeamna sa fii bun, sa faci lucruri bune, sa iti iubesti aproapele, etc.
Ce influenta au aceste indemnuri pentru noi?
Se poate argumenta ca nu religia ne face mai buni, caci aceasta izvoraste din interior. Ca constringerile morale exterioare ale religiei nu ne altereaza in profunzime. Ca indiferent daca omul respectiv este credincios sau nu tot el face alegerile, care sunt la fel de bune sau de rele.
Ceea ce vreau sa spun este ca s-ar putea ca nu religia sa schimbe oamenii, ci ei sa caute religia pentru a le satisface nevoile spirituale. Asa ca in ansamblu oamenii care apartin unui anumit cult nu sunt cu nimic mai buni (sau mai putin buni) decit ceilalti oameni. Din nici un punct de vedere. Faptul ca au facut o alegere spirituala nu ii diferentiaza si in alte privinte. Tot oameni ramin.

5 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Eu cred ca importanta, ne da siguranta ca totusi cineva are grija de noi acolo sus big grin

| αηιтα a răspuns:

Marius Religia este foarte importanta in viata unui crestin pentru ca Religia este ca o carte deschisa cu reguli care ne ajuta sa nu pacatuim ne ajuta sa fim curati si cu inima curata prin spovedanie si alte lucruri...

| Adynna_9523 a răspuns:

Pt minea are o foarte mare importantaa :X Atunci cand crezii in cineva din toot sufletul ai sa vezi ca vei avea mereu acel sentiment de siguranta si ajutor din partea cuivaabatting eyelashes
Mooolt Noroc :X :X (Fundisaaa? big grin )

| roxyS a răspuns:

Daca nu ar fi fost Dumnezeu nimic nu ar fi existat.El te ajuta mereu si tu Il poti rasplati doar comunicand cu el prin rugaciune.

| RaduD a răspuns:

Pai ca sa credem in cineva, daca nu am crede in cineva, sa nu ne rugam la cineva, ar fi haos prin lume, asa e d-zeu acolo sus si stii ca daca nu-ti merge bine te rogi si poate te ajuta, iar daca nu ar fi, nu ai avea la cine sa te rogi si asa faci tot de capu tau, ar dezastru prin lume ca fiecare ar face ce-ar vrea, asa te mai opresti din facut rau ca daca faci prea mult rau te bate d-zeu, as ate opresti happy