| ateu123 a întrebat:

Joaca un rol mare in viata voastra religia?

32 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru mine, da, joaca cel mai mare rol.

| ateu123 explică (pentru EmaS):

Nu religia trebuie sa joaca un rol important si credinta in cea ce crezi, nu apare in biblia vreo religie si doar credinta

| Allrc24 a răspuns:

Pentru credinta traiesc,credinta este scopul meu in viata, credinta imi da tarie, putere si intelepciune. religia are o importanta de 120 % in viata meawinking

| ateu123 explică (pentru Allrc24):

Macar faci ceva fapte sau doar te dai si tu crestin

| Thunderstruck a răspuns (pentru Allrc24):

Esti rus observ, numai in Rusia voteaza 140% de oameni...Ma rog, serios vorbind, daca parintii tai ar fi fost atei, iti spun 120% ca tu numai aveai nicio legatura cu religia.

| Allrc24 a răspuns (pentru ateu123):

Stii cum zice biblia. sa nu afle dreapta ce face stanga.cu ce mi-ar fi defolos sa ma laud cu faptele mele? mandria e pacat. din mandrie a cazut lucifer

| Allrc24 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Hmm nu cred ca intelegi.parintii mei nu au calcat in viata lor la biserica.mi-au confirmat-o chiar ei. nu stiau nici macar Crezul. dar eu am simtit chemarea catre credinta.mi-a inmuiat Dumnezeu inima. uite ca aici te contrazic

| Thunderstruck a răspuns (pentru Allrc24):

Si totusi esti botezat crestin ortodox.Gresesc?

| trolololo a răspuns (pentru Allrc24):

Ești aiurit, pai tocmai te-ai lăudat ca ești creștin 120 % și acum zici ca mândria e păcat.

| ateu123 explică (pentru Allrc24):

Faptele bune nu trebuie facute din interese si din buna vointa eu daca as avea as face multe fapte bune in special pentru copii din africa

| Allrc24 a răspuns (pentru trolololo):

Si crestinii din timpul imparatului nero s-au declarat crestini pana cand au fost omorati.deci e pacat? nu cred. e pacat sa te lauzi cu faptele tale care de fapt nu sunt ale tale.sunt facute sub inspiratia Sfantului Duh

| EmaS a răspuns (pentru Allrc24):

Noi nu facem decat sa umblam in faptele pregatite mai dinainte, noi doar umblam in ele!

| Allrc24 a răspuns (pentru EmaS):

Asa este. noi nu putem avea intelepciune pentru facerea lucrului bun de la noi insine. Dumnezeu ne inspira sa le facem.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Absolut niciunul. Ma intereseaza religia STRICT din punct de vedere al artei mai mult sau mai putin legata de o religie sau alta. Ma lasa muta de admiratie Catedrala Notre Dame, Madona cu pruncul a lui Rafael, Cina cea de taina a lui Michelangelo. Restul...e doar educatie si moralitate.

| Dumnezău a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Stati sa vedeti ce muta o sa va lase Catedrala Mantuirii Neamului Roman, cand o fi gata.Monument arhitectural, nu alta!

| ateu123 explică (pentru Dumnezău):

Scopul vietii este sa supravetuiesti?

| Dumnezău a răspuns:

Da,e o suma de ideatici care imi produce necontenit amuzamentul, alaturi de cei ce isi lasa viata condusa de voma asta culturala si mentala numita pompos si nemeritat religie.

| negru30 a răspuns:

Credinta are cel mai mare rol in viata unui om

Răspuns utilizator avertizat
| kamykaze88 a răspuns:

Place cum ai pus intrebarea Religia da religia da nu si crestinismul bravo

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Joacă un rol

| Darklightt a răspuns:

Sicer...Nu! ii doar o forta de manipulare,bazata pe credinta in ceva ce pur si simplu, nu existawinking as da mai multe explicatii, dar sincer m-am saturat sa zic peste tot acelasi lucru happy

| danay72 a răspuns:

Biblia joaca un rol foarte mare in viata mea, si automat modul in care ma inchin este foarte important, pentru ca de aceasta depinde atat viata prezenta cat si viitorul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raymusic...in ultimele zile nu am mai vazut nici o intrebare de religie!
nu vreau sa par rautacios dar te dai mare ateu si tu vii aici si ii provoci pe ceilalti(stii la ce ma referwinking )

| ateu123 explică (pentru anonim_4396):

Asta nu-i intrebare de religie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateu123):

Ba da...ma refeream ca nimeni nu a mai zis nimic si acum ai venit tu!

| ateu123 explică (pentru anonim_4396):

Sunt ateu negativ un fel de agnostic cam 10 la suta cred in existenta unui zeu tocmai de aia sunt curios in plus sunt botezat ortodox

| anonim_4396 a răspuns (pentru ateu123):

Inteleg...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrucat sunt crestin.crestinismul este temelia pe care imi construiesc modul de viata, nereusind intocmai fiindca nu pot atat de perfect dar cat mie cu putinta incerc sa ridic aceasta viata, punand toate caramizile la locul lor.mai raman si gauri,dar cum l-am luat ca ajutor pe Dumnezeu,unde nu stiu eu, ma ajuta el, ca unul care stie mult mai multe decat mine.deci da joaca un rol mare in viata mea.

| ateu123 explică (pentru anonim_4396):

Ca crestin nu ai nimic cu alti de alte religii nu?

| mihaelaScumpaA a răspuns:

Yes! imi place foarte mult ora de religie de la scoala si imi plac mult sa aflu desepre viata sfintilor! nadejdea mea este in credinta

| Ioana2012J a răspuns:

Da, normal ca joaca.