| ssay211 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi respectul pentru persoana de langa tine(nu neaparat iubit/iubita)

Răspuns Câştigător
| miriam a răspuns:

Respecta si vei fii respectat, prin respectul fata de ceilalti te respecti pe tine insuti.

12 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

Nu neaparat, ai mentionat happy
respectul pentru mine, inseamna iubire, afectiune, daruire...incredere.

mlm
| mlm a răspuns:

In primul rand inseamna ca ai cei 7 ani de acasa, apoi ca te respecti pe tine insati si chiar respecti persoana in cauza.

| ssay211 explică:

Ce inseamna respectul s-a spus deja insa respectul nu cred ca poate fi la fel pentru toata lumea din moment ce suntem enooorm de multi ca populatie si la fel ca si in lumea animala totul se rezuma de atunci la hrana si supravietuire. iar atunci respectul si iubirea sunt date la o parte.deci el totusi exista in baremul unor factori sociali si chiar individuali. cei 7 ani de acasa nu au nici o importanta cred eu deoarece nici un parinte pe lumea asta nu il va invata pe copil sa faca toate lucrurile rele pe care le face adultul de mai apoi.asta tine cont de autoeducare si plus ca mai are in vedere si traumele pe care le-au trait unii care ajung fanatici ec:radicalii, rasistii, pers abuzate fizic sau psihic etc

| anonim a răspuns:

Dar de ce neaparat pentru persoana de langa tine? de ce nu pentru toata lumea?

| anonim a răspuns:

Crissa-tu faci confuzie intre dragoste si respect. dragostea este diferita de la persoana la persoana, insa respectul este unul singur, indiferent de persoana.tongue

| dicarmencitta1957 a răspuns:

Respecta pe cel de langa tine, inseamna intai ca te respecti pe tine si ai o buna crestere.Ca apoi nu il vei primii asta numai conteaza, conteaza sa stii sa-ti alegi oamenii, prietenii samd.Respectul este un lucru rar, bun si de omenie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine respectul este....atasarea ta fata de alte persoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectul inseamana cei 7 ani de acasa.in care in acesti ani inveti sa dai "buna ziua " sau "sarut mana "unui om mai matur decat tine sau bonlav.eu sunt in clasa a 5 a si in toti anii mei de inatamant am respectat si inca voi respecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu stii ce este iubirea si respectul esti varza frate citeste si tu o carte despre respect imi pare rau de tine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tine-o in tine labagiule

| sorana_1576 a răspuns:

Cind respecti pe cineva de linga tine te respecti pe tine insusi

| bghes a răspuns:

Totul rezuma la simpla scultare unul fata de altul.