| taniushka a întrebat:

Ce intelegeti prin act de cultura?

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Actul de cultură reprezintă contribuția adusă de un autor (din orice domeniu (pictură, muzică, literatură dar și cercetare, inventică etc) la fondul cultural universal.

2 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Daca cuvantul "act"desemnaza un tip de manifestare a a activitatii umane,fie el material,legat de activitatile practice,fie intelectual,psihic,legat de activitati fara substanta concreta dar pornind de la ea,actul cultural poate apartine atat primei categorii,prin simpla scriere a unei carti sau pictarea unui tablou,dar el este,in egala masura si unul pur intelectual cum ar fi,sa spunem vernisajul unei expoziitii,lansarea unei carti, vizionarea unui film, etc.Este act cultural scrierea unei carti, dar tot act cultural este si participarea iubitorilor de carte la lansarea ei in librarii."Act cultural "este o denumire generica pentru activitati omenesti legate atat de crearea unei opere dar su de receptarea ei.Numai bine.

| Silviu_7451 a răspuns:

O poezie cu continut istoric, nationalist. O statuie construita a unei personalitati istorice. O melodie clasica creata. etc
Asta inteleg eu happy