| rock231girl a întrebat:

Ce intelegeti voi prin cultura?

8 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Omul are nevoie de doua tipuri de hrana:pentru trup si pentru minte.Depinde ce grad alege sa ocupe in cadrul existentei sale.Cultura face parte din sistemul de hrana spirituala, are si cultura, ca si sistemul alimentar, producatori si consumatori.Omul e diferentiat de restul regnului animal prin gandire,prin ratiune,iar acestea sunt simulate de gradul de cultura pe care l-a,, consumat,,. Cand e suprasaturat, devine si,, producator,, hranindu-i pe altii.

| WR104 a răspuns:

Pictura, scluptura, etc, chestiile astea inutile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cunostinte - mai mult sau mai putin -din fiecare domeniu.
Insa sunt unele de baza, care se considera ca le stie toata lumea.

| Keyko a răspuns:

Traditii, obiceiuri, in cazul in care vb despre un loc. medalii, premii castigate, inteligenta, in cazul in care vb despre o persoana.

| rock231girl explică:

De ce inutile?

| Misspink2000 a răspuns:

Realizarile oamenilor in domeniul scrierii, literaturii, stiintelor si artelor.

| alexandru1201 a răspuns:

Conquiztador

| CarlaPP a răspuns:

A cărturi, a avea sete de cunoaştere, a vrea, a spera, a fi dornic de a învăţa...