| taniushka a întrebat:

Cum intelegeti : prin carte, intre scriitor si cititor, se produce un act de cultura? funda plus vot

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Desigur; gandeste-te numai cat de multe lucruri poti afla dintr-o carte scrisa de un anumit autor; daca autorul a trait candva,damult,cititorul vremurilor moderne poate afla detalii despre o lume care a existat candva dar acum nu mai e:sa spunem,viata romanilor transpusa atat de plastic in minunatele scrieri ale lui Titus Livius; daca sriitorul se afla departe,nu in timp,dar in spatiu,de cititorul sau, acesta din urma afla despre obiceiuri, moduri de a gandi ale unor oameni dintr-o alta civilizatie:asa s-ar intampla cu un cititor european care ar citi "Insemnarile de capatai "ale doamnei ( japoneze)Sei Sonagon.Cititorul isi imbogateste astfel cunostintele despre lumi indepartate in timp sau spatiu si,de multe ori, se creeaza o legatura speciala intre cei doi ajungandu-se la preferinte asa incat cititorul poate recurge la la aceeasi carte, a aceluiasi autor atunci cand are o dilema intelectuala sau una sufleteasca.Cum iti explici altfel ca foarte multi oameni cauta rezolvarea unor probleme de contiinta sau morale citind si recitind,la nesfarsit, Biblia? Dar ar fi limitativ sa spunem ca recurgem la un autor sau altul doar atunci cand vrem sa ne imbogatim cunostintele sau ca vrem sa ne clarificam niste dileme; la fel de importanta este recurgerea la poezie in momentele cand traversam o melancolie sau un entuziasm; citirea unei poezii de Bacovia,intr-o seara ploiasa de septemnbrie,in afara de faptul ca alina,devine si un act de cultura:murmuram si noi,alaturi de pot:
Asculta,tu bine iubito,
Nu plange si nu-ti fie teama
Asculta cum,greu,din adancuri
Pamantul la sine ne cheama."
Stim ca in tarana ne intoarcem candva, dar e un act de cultura sa aflam cat de poetic se poate spune acest etern adevar. Poate e prea lung raspunsul meu, dar recunosc ca intrebarea ta mi-a dat de gandit si mi-a placut sa raspund.Numai bine.

2 răspunsuri:
| trifescugabriela a răspuns:

Adica citind o carte, iti imbogatesti vocabularul si aduci noi cunostinte!

| LordMariusSan a răspuns:

Buna taniushka! Eu inteleg prin asta ca in momentul in care cititorul rasfoieste cartea, se creeaza o legatura intre cele trei entitati: autorul, cartea si cititorulhappy Adica autorul creeaza opera pentru ca, cititorul sa se inspire din ea si sa isi imbogateasca bagajul de cunostinte! Sper ca ti-am fost de foloshappy