| anonim_4396 a întrebat:

Ce limba vorbsc evreii?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ivrit (idish)

Elianna
| Elianna a răspuns:

Ebraica.Sau limba tarii unde traiesc.

| Klara a răspuns:

Cei din Israel vorbesc ivrit(ebraica), cei din Europa Sud-Estica vorbeau Yiddish (limba pe cale de disparitie) si cei din peninsula iberica, sefarzii, vorbesc ladino ( atentie...nu latina) laughing

| Klara a răspuns:

Care dracu' mi-a dat stupid? laughing

| andreea_6295 a răspuns:

Ebraica stiu eu happy

| darrio2007 a răspuns:

Limba mozaica.Nu ma refer la limba oficiala a tarii.

| MariuZ a răspuns:

Yiddish, rusa, engleza, ebraica...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ebraica si araba sunt limbile oficiale in Israel. Majoritatea evreilor vorbesc varianta moderna a ebraicii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In romaneste se spune ebraica, israelienii ii spun ivrit.Limba veche se numeste arameica, iar cea vorbita intre evreii care locuiau raspanditi in lume se cheama idish, idishul este o limba vorbita astazi in Israel nu doar de cei care fost nascuti in afara, dar si de cei care vor sa isi mentina radacinile. A doua limba oficiala este araba.Majoritatea israelienilor vorbesc cel putin 2 limbi straine, in afara de ivrit sau/si araba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Evreu vb limba ebraicahappy! pUpU>big grin

| justdanceklihkuugiuhb a răspuns:

Ce intrebare...la fel ca ''ce limba vorbesc ortodoxsi''laughingfiecare de unde este

| IepurasulBrunet a răspuns:

Greaca.

| ღÐιαναღ a răspuns:

Normal ca ebraica si araba

| maria_8140 a răspuns:

Ebraica.