| Ervin a întrebat:

Ce părere aveţi despre Martorii lui Iehova?

37 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

NU cunosc decat o persoana cu aceasta religie si e de treaba.
Nu mi-a vorbit despre religia lui, cred ca daca incerca sa ma converteasca il alergam.laughing

| Nymphetamine a răspuns:

Tot oameni sunt.Nu sunt obsedati si nici nebuni cum zic unii.Eu cunosc cativa si sunt chiar de treaba, ba chiar au mai mult creier decat majoritatea de pe aici. straight face Au o singura sarbatoare pe an si nu cred in superstitii, in rest sunt oameni normal.Care e problema?

| SongsoftheSabbathSacrifice a răspuns:

@DreamAutopsy imi amintesti de profesoara mea de istorie laughing

| whatevernvm a răspuns:

Oameni obsedati, nebuni de-a dreptul care vor sa ne imbolnaveasca si pe noi.
Bafta.

| Ervin explică:

Ei bine, vară-mea e martoră a lui Iehova. Oamenii sunt într-adevăr excepţionali (vară-mea e în Germania, pe ăia îi cunosc şi's de treabă) dar nu sunt de acord în mare parte cu ce cred ei. Şi aşa sunt ateu.

| 30stm a răspuns:

Religia lor e ciudata dar nu trebuie sa judecam oamenii fara sa-i cunoastemwinking

| Yokrisztinutzza a răspuns:

Sti cum se zice fiecare cu ai lui...eu sunt ortodoxa si sincer mi se par cam absurde obiceiurile lor.tin minte ca am avut un coleg in generala care nu avea voie sa se uite la tv si nici sa mearga la spital!(adica daca te inbolnavesti stai acasa si astepti sa mori sau ce naiba?)poate nu tot ce am auzit e adevarat.dar nu mi-as dori sa fiu adepta religiei asteia!

| WeeD a răspuns:

O secta de rahat!

| DreamAutopsy a răspuns:

Sincer eu nu-s religioasă, dar am cunoscut câțiva martori, și am avut și o prietenă în generală martoră a lui Iehova happy
Eu cred că-s oameni minunați, educați și deștepți, au cunoștințe în toate domeniile happy
Și nu își fac o părere despre o persoană făra s-o cunoască și nu judecă pe nimeni, nu cum fac creștinii ortodocși sau catolici și alți.
Eu cred că au dreptate să-ți zic și de ce...
Spune rugăciunea "Tatăl nostru"... se zice și sfințească-se numele tău...nu te-ai întrebat niciodată, care nume?
Și am auzit tot felul de minciuni că e o "sectă periculoasă" laughing
Sau că au mai multe soții, poligamia s-a interzis demult, nu dau nici 2 lei pe astfel de oameni încuiați oh go on
Eu îi respect pentru că n-am mai cunoscut oameni atât de cinstiți și plini de iubire happy
Și cei care nu știu despre ce e vorba sau n-au cunoscut nici un martor să-și țină pliscul, nimeni nu-i perfect și n-aveți dreptul să judecați pe nimeni!

| DreamAutopsy a răspuns:

"Sectă de rahat" rolling on the floor
Inteligenților, de rahat e biserica din ziua de azi
Cică vă enervează că vă dă o broșură pe stradă, dar când vine popa și zice 2 cuvinte și trebuie să-i mai dați și bani nu sunteți deranjați. laughing
A și am uitat trebuie să-i mai pupi și mâna popi că cică e el sfânt, bun și noi suntem sclavii lui Dumnezeu.Mi se face scârbă.
Eu nu sunt martoră, nici ortodoxă, catolică sau protestantă, pur și simplu cred în ceva dar nu vreau să fac parte din nicio adunare religioasă, pentru că nu sunt pregatită...
NU SUNT SATANISTĂ!
Țin cu dreptatea, iar unii n-aveți deloc dreptate și nici habar despre ce vorbiți.

| DreamAutopsy a răspuns:

@iulia
Ce ai auzit tu fată e bullshit!
Ce înseamnă sfânta treime? rolling on the floor Adică Dumnezeu, Isus și sf duh sunt una și aceiași persoană laughing ce doctrină de rahat, ca și cum Dumnezeu e mutant rolling on the floor, să lasăm gluma, dragă Iulia eu nu-mi fac păreri despre oameni din ce aud, tu ai numai baliverne în cap.
Oameni buni, puteți gândii cu propriul creier?
Puteți să nu vă mai lăsați păcăliți de biserică?
În biblie nu scrie de sf treime, eu am citit câte ceva din biblie pentru cultura mea generală, deci nu vorbesc de pe pereți.
N-am cu cine vorbii straight face

| DreamAutopsy a răspuns:

laughing
Eu nu mă rog la sfanta treime, nu sunt ortodoxa!
Cred în existența lui Dumnezeu și atât, clar?
Tu habar n-ai despre ce vorbești, astea-s tâmpenii inventate de oameniwinking
Lasă, tu rămâi în lumea ta laughing

| DreamAutopsy a răspuns:

Eu nu mă cert laughing
Îmi spun părerea. Ervin a pus întrebarea, iar eu mi-am zis părerea.
Eu nu-mi apăr prietena laughing eu vorbesc despre martori în general.

| DreamAutopsy a răspuns:

@foca
Vă respect punctul de vedere happy
Ai înțeles greșit, eu sunt împotriva celor care au transformat biserica în comerț, și care sunt fățarnici, ok?
Dumnezeu nu e tot una cu biserica.

| DreamAutopsy a răspuns:

Eu n-am vorbit urât și dacă v-am jignit fară să vreau, scuze.

| DreamAutopsy a răspuns:

@foca
Da, tu ai dreptate, Dumnezeu a zis să ne ia popii bani când vin să ne zică 2 cuvinte, Dumnezeu ne iartă păcatele dacă îi dam bani=spoveditul, Dumnezeu ne zice să ținem post negru și pe urmă să ne îndopăm ca porcii oh go on asta reiese din ce ai zis tu.
Și dacă ai citit biblia Isus a spălat picioarele ucenicilor, era o învățatură de umilința dar preoților trebuie să le pupi mâna? laughing
Deci nu-mi spune că Dumnezeu e tot una cu biserica.
Biserica cu inchiziția a omorât mii de oameni nevinovați, biserica îndruma la luptă, și acum biserica e comerț, păcat de voi că nu vedeți adevărul.
Biserica nu e tot una cu Dumnezeu.
Să nu uităm că și cruciadele și inchiziția sunt cele mai mari orori FĂCUTE DE MANIPULATORII RELIGIOȘI IN NUMELE LUI DUMNEZEU a cărui Dumnezeu nu stiustraight face
(trebuie să știți ce înseamnă inchiziție și cruciade)

| DreamAutopsy a răspuns:

Eu pot să aduc "n" dovezi că tot nu credeți.
Eu cred că religia ortodoxa e cea mai greșită!
Căte motive vrei?
1."Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor." înțeles, Dumnezeu nu vrea să ne rugăm la picturi/sculpturi/lemne ș.a.m.d. Și nu-mi zice că te rogi la semnificația ei, e o poruncă nu poți s-o întorci cum vrei.
2.Isus a zis ucenicilor să răspândească învățătura lui dumnezeu, ei o răspândesc dar cum? vin de sărbători și iau bani, da asta o s-o repet pentru că nu cumperi credința cu bani!
3.Să nu fii desfrânat- arată-mi tu un martor a lui Iehova prin baruri oh go on sau să curvărească, pe când ceilalți
4. Ziua de Sabat să fie zi de odihnă- SĂMBĂTA, nici decum duminică, dar se pare că acum biserica schimbă și biblia
5.La biserică preotul cântă în legea lui, numai el înțelege ce spune. Oamenilor, biblia trebuie studiată paragraf cu paragraf ca să înțelegi ceva. Eu nu cred că există preot care vine acasă să-ți explice din biblie, pe când martorii vin la orice oră și-ți dau sute de broșuri fără să dai 1 leu pe ele.
Și nu mai continui pentru că nu vreți să deschideți ochii oh go on

| DreamAutopsy a răspuns:

Mă plictisiți, se vede câtă educație și inteligența aveți oh go on

| julia221 a răspuns:

In mare parte, tot ce spun ei este adevarat. Insa gresesc cand se numesc 'martori'. Ei o fac pentru ca spun ei, 'depun marturie'. Insa cuvantul 'martor' este atribuit criminalilor intr-un fel, Dumnezeu exista, si nu are nevoie de 'martori' ca sa dovedeasca ceva. In rest... sunt oameni ca si noi, nu discriminez.

| SamSon a răspuns:

Si la mine in oras sunt acesti,, martori''. nu am nici o parere despre ei.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Sunt pisalogi.vin pe la usi.ma oprise una pe strad...bine nu stiu cine era dar na

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmmmmm aceasta secta cred ca provine de la mormonii tot o se secta care mai demult aveau invaturi asemanatoare ei asteapta armaghedonul deoarece zic ei rapirea a venit prin 19xx ei incearca sa converteasca lumea la {adevarata invatatura } cum zic ei astfel umbland din usa in usa nu trebuie bagati in seama fiecare cu crezul lui cel mai bun crez e biblia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca-si au viata lor si credinta lor si ar fi bine sa fie lasati in pace, nu mai incurca ei asa lumea cum acesteia ii place sa se planga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt secta deoarece nu cred in sfanta treime si nu stiu daca ma insel da au niste carti Perla... nu stiu cum, dar nu-s tiu daca mormonii au acele carti(fereste-te de ei sunt ambele secte, mormonii boteaza mortii)

| Danciu_Alex_1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

In primul rând caută in Dicționar cuvântul secta și religie oficială.
In al doilea rând martorii lui Iehova sunt declarați o religie oficială (caută pe Wikipedia ) cu norme morale înalte (adică nu sunt prostituați, gay, bețivii, curvari, și lista continuă) și fa un experiment intra intr-o biserica normala si după la una a martorilor si vei vedea o diferența enorma. La martori toți te întâmpina cu bucurie se interesează de tine ei se ajuta între ei și mai mult ca sigur sunt cu toți foarte buni prieteni. Nu sunt "rasisti" e adevărat ca nu accepta stiluri diferite de viața adică nu au prejudecăți fata de alte persoane eu nu sunt homofobi, și de rasism nu se pune problema pentru ca și eu cunosc martori de culoare care se înțeleg bine cu cei albi chiar foarte buni prieteni. Ei se chinuie sa respecte și sa predica adevăruri din biblie ( ce alta religie când îți da un răspuns deschide Biblia și-ți arată ce scrie in legătura cu acel răspuns ). Ei nu cred in fantome in vampiri monștri etc. Și categoric ei nu sunt mormonii sau ca botează morți.
Îmi cer scuze dacă a sunat ca un reproș dar aceasta este opinia mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ DreamAutopsy
Nu scrie de sfanta treime? Esti bolnava? Si sa stii ca asta e adevarul chiar asa si e poate prietena ta nu face parte din martorii lu Iehova, da? Ia sa cauti tu in biblie. Apropo sa stii caci acea religie e considerata secta strict fiindca nu cred in sfanta treime,nu neg ca nu ar fi oameni credinciosi,dar daca nu cred in sfanta treime.
Apropo, tu cand te rogi nu zici in numele tatalui, si al fiului si, al sfantului duh? Cum s anul existe sfanta treime?

| HTH a răspuns (pentru anonim_4396):

Isus cand a fost pe pamant la cine s-a rugat? la el? ('Tata indeparteaza de la mine paharul acesta'.) asta apropo la faptul ca Isus, Tatal, si duhul sfant sunt una

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@DreamAutopsy
Eu stiu foarte bine despre ce vorbesc deoarece sunt o persoana religioasa, iar tu vad ca iti aperi prietena, dar sa stii ca asta e adevarul si punct.Ce nu pricepi ca asta iti zice toata lumea? Nu vezi ca dai refresh din 5 in 5 minute sa te certi cu ceilalti? Eu am revenit fiindca am vazut ca te tot certi cu ceilalti,nici eu nu sunt ortodoxa,dar nu fac parte dintr-o secta, asa ca stiu ce vorbesc, da?

| sensibilosu a răspuns:

Martor = skin of dick = du-te dracu

| foca_3903 a răspuns:

Tot ce pot sa spun despre ei este ca nu is ortodoxsilaughing) deci not good, acum serios e doar o secta care ca toti protestantii cred ca au descoperit ei apa calda si ni-l dezvaluie pe dumnezeu ca noi de 2000 de ani nu am stiut de El... ortdocsii is betivi curvari, injura.doar ei is miezul din dodoashca... niste farisei si aroganti[pleonasmhee hee]

| foca_3903 a răspuns:

DreamAutopsy esti contra bisericii ok am inteles iti respectam punctul de vedere de ce nu ne poti respecta si pe noi care sintem biserica crestinii obisnuiti...

| foca_3903 a răspuns:

DreamAutopsy te rog si ce daca cineva crede in sfanta treime si tu nu. traim intr-o lume libera lasa-ne sa credem in ce vrem nu deranjam pe nimeni... te respectam pe tine si punctele tale de vedere... vorbesticam urat despre fata asta care crede in Sf. treime. trebuie sa impartasim cu totii obligat viziunile tale?